czy kastrować krolika

8 odpowiedzi
witam mam pytanko mam krolika rocznego czy musze go kastrować
Dzień dobry.
Odpowiedź brzmi - to zależy.
Rozumiem że chodzi o samca.
Jeżeli jest zdrowy, sam i nie jest w żaden sposób agresywny, to oczywiście kastracja w tym wieku nie jest konieczna. Znając jednak temperament królików oraz ich zmiany psychiczne związane z wiekiem - to tu należy się zastanowić.
Dosyć często króliki z wiekiem stają się nerwowe i agresywne. W związku z tym kastracja staje się jedną z form zmiany ich psychiki. Oczywiście dla królika młodego i w pełni sił zagrożenia związane z operacją, a szczególnie znieczuleniem są znacznie mniejsze.
Wszystko do rozważenia.
Pozdrawiam Zalewski Grzegorz.

Nie ma takiego przymusu. Jeśli jest trzymany z samicą i nie chcą Państwo potomstwa to należy to zrobić lub ze względu na agresję lub nadmiernie pobudzenie.
Jeśli nie będzie przeznaczony do rozrodu, to zawsze warto to zrobić.Kastrowane żyją statystycznie dłużej.
Pozdrawiam,
A. W.
Ja bym tak zrobił. Ale konieczności nie ma
Wskazaniem, ale nie koniecznością do kastracji królika samca jest agresja, zwiększony popęd płciowy i związane z nim zachowania. Inaczej jest w przypadku królic, u których kastracja jest zalecana, bo zapobiega ropomaciczu, guzom macicy oraz sutków.
Witam, nie ma takiej potrzeby :) Chyba, że zaistnieją wskazania medyczne, Pozdrawiam
Nie ma Pan obowiązku kastrowania królika, chyba że będzie przejawiał dominację i agresję.Pozdrawiam
Jeżeli królik żyje z samiczką wtedy warto wykastrować go, żeby uniknąć niechcianej ciązy:)