Czy każda osoba z zespołem Aspergera nie rozpoznaje emocji i odczuć? Wiem, że istnieje szerokie spek

3 odpowiedzi
Czy każda osoba z zespołem Aspergera nie rozpoznaje emocji i odczuć? Wiem, że istnieje szerokie spektrum autyzmu i zaburzenie może występować o różnym natężeniu, a każda osoba może borykać się z innymi objawami. Jednak o braku umiejętności rozpoznawania emocji w przypadku osób z Aspergerem mówi się bardzo często i zastanawia mnie, czy jest to objaw który jest swego rodzaju wyznacznikiem zaburzenia? Dziękuję z góry za odpowiedź
Dzień Dobry,
tak jak słusznie Pan/i zauważył/a, Zespół Aspergera charakteryzuje się szerokim spektrum objawów. Pomimo, iż jesteśmy w stanie zidentyfikować obszary, które związane są z Zespołem Aspergera, każda osoba może funkcjonować w inny, specyficzny dla siebie sposób.
W temacie spektrum autyzmu pojawiło się wiele mitów, które często utrwalane są za pomocą popkultury. Jednym z nich jest np. brak empatii u osób w spektrum, co w świetle obecnych badań naukowych jest sporym uproszczeniem.
Osoby z Zespołem Aspergera mogą przejawiać trudności w zakresie wyrażania emocji oraz ich interpretacji, np. na podstawie wskazówek kontekstualnych. Jednak nie jest to absolutnie równoznaczne z tym, że każda osoba z Z.Aspergera nie rozpoznaje emocji.

Witam Panią serdecznie, Zespół Aspergera i autyzm były kiedyś traktowane jako dwa odrębne zaburzenia, choć oba związane z zaburzeniami neurorozwojowymi. Zespół Aspergera charakteryzował się mniej wyraźnymi objawami w zakresie zakłóceń komunikacji i interakcji społecznych w porównaniu z "klasycznym" autyzmem. Często osoby z tym zespołem posiadały przeciętne lub powyżej przeciętne zdolności intelektualne i nie miały opóźnień w rozwoju mowy, co odróżniało je od innych form autyzmu. Jednakże wraz z postępami w badaniach i zrozumieniem spektrum zaburzeń neurorozwojowych, termin "zespół aspergera" przestał być używany. W najnowszej edycji Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), pojęcie to zostało zastąpione szerokim terminem "spektrum autyzmu" (ASD). Taka zmiana odzwierciedla zrozumienie, że różne objawy i cechy charakterystyczne dla tych zaburzeń mieszczą się w jednym spektrum, a nie są oddzielnymi jednostkami. Współczesne podejście podkreśla indywidualne różnice i potrzeby każdej osoby z ASD, zamiast sztywnego klasyfikowania w ramach wąsko określonych kategorii.

W jakich aspektach przejawia się autyzm:

Trudności w komunikacji społecznej: Dorosłe osoby z autyzmem mogą mieć trudności z interpretacją języka niewerbalnego, takiego jak mowa ciała czy wyraz twarzy. Mogą też mieć problemy z rozumieniem dowcipów, sarkazmu czy metafor.

Trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji: Dorosłym z autyzmem często trudno jest budować głębokie i trwałe relacje z innymi. Mogą też mieć trudności z rozpoznawaniem i wyrażaniem własnych uczuć.

Powtarzalne zachowania i rutyny: Osoby te mogą wykazywać potrzebę powtarzania tych samych czynności lub zachowań, które mogą wydawać się innym osobom dziwne lub niezrozumiałe.

Wrażliwość na bodźce sensoryczne: Wiele osób z autyzmem doświadcza nadwrażliwości na dźwięki, światło czy dotyk. Może to objawiać się unikaniem pewnych sytuacji, miejsc czy aktywności.

Intensywne zainteresowania: Dorosłe osoby z autyzmem mogą mieć bardzo specyficzne i intensywne zainteresowania w określonych tematach lub dziedzinach, które mogą dominować w ich życiu.

Trudności z elastycznością myślową: Osoby te mogą mieć trudności z adaptacją do zmian czy myśleniem abstrakcyjnym.

Problemy z organizacją i planowaniem: Mogą występować trudności z organizacją czasu, zarządzaniem finansami czy planowaniem długoterminowym.

Pracując również z osobam ze sprektum autyzmu mogę powiedzieć, że wiele osób wysoko funcjonujących z czasem uczy się rozpoznawać i wyrażać emocje. Dużą pomocą są treninigi interpersonalne.

Pozdrawiam

Karmen Jauch
Zespołu Aspergera, będącego częścią spektrum autyzmu, cechuje się różnorodnością objawów i przejawów. Nie ma jednego "wyznacznika" zaburzenia, który dotyczyłby wszystkich osób z Aspergerem. Zamiast tego, występują różnice indywidualne między osobami z tym zaburzeniem.

Wiele osób z zespołem Aspergera może mieć trudności w rozpoznawaniu i interpretowaniu emocji innych ludzi. Mogą mieć trudności z czytaniem mimiki twarzy, tonu głosu i innymi subtelnościami komunikacji niewerbalnej, co może sprawiać, że interpretacja emocji innych osób jest dla nich wyzwaniem. Jednakże, nie oznacza to, że wszystkie osoby z Aspergerem nie rozpoznają emocji lub odczuć innych ludzi.

Niektóre osoby z Aspergerem mogą rozwijać strategie i umiejętności, które pomagają im lepiej zrozumieć i reagować na emocje innych. Mogą to być na przykład techniki nauczone poprzez terapię, doświadczenie życiowe lub naukę świadomego rozpoznawania i interpretowania emocji.

Warto również pamiętać, że każda osoba z Aspergerem jest jednostką indywidualną, która może mieć unikalne umiejętności, zainteresowania i strategie radzenia sobie. Dlatego ważne jest unikanie uogólnień na temat tego, jakie umiejętności emocjonalne mogą mieć osoby z tym zaburzeniem.