Czy konieczne jest wdrążenie leków antydepresyjnych lub kolejna hospitalizacja w szpitalu?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, tak naprawdę nie wiem od czego zacząć. Od 13 roku życia coś się ze mną dzieje, a mam aktualnie 18 lat. Byłam 2 razy hospitalizowana w szpitalu psychiatrycznym. Po ostatnim razie myślałam, że to minęło, ale myliłam się. Nie potrafię rozgryźć co mi jest. Strasznie łatwo mnie zdenerwować, łatwo popadam w nastrój depresyjny, a jak przebywam w większym tłumie ludzi (jaki jest np. w szkole) dostaje dreszczy i mam ochotę jak najszybciej uciec. Pojawiają się także myśli samobójcze oraz stany depresyjne. Wśród znajomych potrafię to ukryć, lecz gdy przychodzę do domu, to coraz częściej płaczę. Miewam także wyobrażenia własnej śmierci samobójczej, jak np. rzucanie się pod jadące auto lub upadek z wysokiego budynku. Chodzę do psychologa, lecz boję się, że znowu skierują mnie na oddział. Czy może Pan mi w jakimś stopniu pomóc i doradzić? Byłabym bardzo wdzięczna. Pozdrawiam
Witam,

opisane przez Panią nie są dosyć specyficzne, żeby pokusić się nawet o wstępne rozpoznanie. Z pewnością należałoby uwzględnić rozpoznania szpitalne i odpowiedź na dotychczasowe leczenie.
Wg. mnie dobrze prowadzone leczenie ambulatoryjne (psychoterapia + wsparcie farmakologiczne) powinny zapobiec kolejnym hospitalizacją- które powinno traktować się jako ostateczność. Warto by było o współpracę w leczeniu psychologa z psychiatrą celem ustalenia wspólnej i jasnej strategii leczenia.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Sądzę, że TRZEBA Ci pomóc! To, że chodzisz do psychologa to dobrze. Ale może należy włączyć leki? Bez badania lekarskiego nie sposób sugerować jakie. Bym mógł Ci pomóc winienem więcej wiedzieć o Tobie. Jeśli masz konta na SKYPE'je możemy tak się kontaktować. Jeśli nie masz - zadzwoń do mnie. Nr telefonu jest na mojej stronie. I wówczas wspólnie postanowimy jak mogę Ci pomóc.Nie zwlekaj! Zawsze można coś zmienić!
Leczenie zaburzeń psychicznych to proces, który ma swój początek w diagnozie. Diagnozę stawia się po osobistym zbadaniu pacjenta, więc pozwoli Pani, że nie będę uprawiał e-medycyny. Po sformułowaniu diagnozy lekarz, który będzie Panią badał podejmie decyzję o dalszym postępowaniu - czy będzie to leczenie farmakologiczne, psychoterapia, czy połączenie tych metod. Podejmie również decyzję o formie leczenia - ambulatoryjne (w domu z regularnymi wizytami kontrolnymi) czy w szpitalu. W zasadzie wskazaniem do hospitalizacji jest zagrożenie zdrowia i życia - myśli i tendencje samobójcze jak najbardziej są wskazaniem do hospitalizacji. Ale decyzję podejmuje się po osobistym zbadaniu Pacjenta. Proponuję niezwłocznie zgłosić się do lekarza - i przypominam, że psycholog to nie lekarz. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Witam.

Rozumiem, że Pani cierpi. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy wskazana jest hospitalizacja. Do tego potrzebna jest rozmowa, badanie psychiatryczne. Pisze Pani, że jest w kontakcie z psychologiem. Najlepiej będzie szczerze z nim porozmawiać. Jeśli psycholog uzna, że jest potrzebna konsultacja psychiatryczna to Panią o tym poinformuje. Może Pani również sama niezależnie udać się do psychiatry.
Nie do końca rozumiem Pani obawy przed skierowaniem na oddział. Jeśli lekarz psychiatra zdecyduje o hospitalizacji po to żeby pomóc, a nie żeby zaszkodzić.

Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
Szkoda że nie napisała pani w jakiej placówce pracuje psycholog do którego pani uczęszcza. Rozumiem że pomimo ucząszczania do psychologa poszukuje pani pomocy. Świadczy to o tym że współpraca z psychologiem nie jest wystarczająca. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Radzę umówić się do certyfikowanego psychoterapeuty którego znajdzie pani w Poradniach Zdrowia Psychicznego gdzie przyjmują na NFZ, bądź w gabinecie prywatnym.
Gdyby miała pani pytania proszę kontaktować się przez moją stronę: psychologtczew.pl

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Joanna Malarz

Joanna Malarz

Psycholog, Psychoterapeuta

Wrocław

Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Anna Staniszewska-Kunce

Anna Staniszewska-Kunce

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 327 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.