Czy kręgarz jest w stanie naprawić patologiczne zmiany w odcinku szyjnym?

8 odpowiedzi
Mam patologiczne zmiany w odcinku szyjnym. Mianowicie zniesienie lordozy szyjnej z zaznaczającym się patologicznym lukiem kifozy. Czy jest to wyleczalne? Jeśli tak to jakimi metodami? Wiem, że można udać się do kręgarza, ale czy jest on w stanie przy takich patologicznych zmianach ustawić kręgi na swoim miejscu?
Dobry wieczór, zniesienie lordozy szyjnej to jeszcze nie patologia, to tylko informacja o kształcie odcinak szyjnego. Oczywiście w teorii, lepiej mieć fizjologiczną lordozę ale to tylko sugestia. Znam tylko jedną metodą która, dokładnie określiła, wymierzyła i zdefiniowała hipotetyczny( bo nie istniejący naturze) doskonały kształt kręgosłupa. Jest to metoda GDS ,której jestem certyfikowanym terapeutą. Luk kyfozy niestety, nic mi nie mówi. Potrzebuję więcej informacji. Ustawienie odcinaka szyjnego w wyproście ma swoje wady i zalety. Sytuacja taka może determinować, ułatwiać pewnym schorzeniom drogę do tworzenia się, wyrażania i trzeba je leczyć. Leczenie, więc nie może polegać na zmianie kształtu kręgosłupa bo w większości przypadków jest to nie możliwe. Trzeba zająć się prawdziwą patologią. Manipulacjami nie jesteśmy w stanie zmienić ustawienie kręgów !!! (no chyba że bardzo "ambity kręglarz" połamie wyrostki lub zerwie więzadła. Polecam kontakt z dobrym fizjoterapeutą pozdrawiam i zapraszam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Osobiście proponowałbym kierować się tylko i wyłącznie do wykwalifikowanych fachowców (mówiąc ogólnie). Dlatego wybierając się do kręglarza proszę o sprawdzenie czy ma jakiekolwiek dokumenty potwierdzające jego kompetencje. Jeśli chodzi o samo leczenie. Możliwe jest skuteczne poradzenie sobie z dolegliwościami przy zastosowaniu metod fizjoterapeutycznych (zależnych od tego, jakie informacje uzyskamy w szczegółowym wywiadzie).Jeśli chodzi o same zmiany strukturalne - w dużej mierze zależy to od wieku (im starszy pacjent tym trudniej uzyskać pożądany efekt). Proponowałbym wprowadzenie ćwiczeń, które dadzą szansę na poprawę ułożenia kręgów, jednak trzeba się nastawiać na wielomiesięczną pracę własną. Pozdrawiam
Witam
Jest to wada postawy wynikająca najczęściej z siedzącego trybu pracy.
Ile ma Pan/Pani lat??
Takie schorzenia mozna leczyć za pomoca chiropraktyki, ewentualnie połączonej z terapią tkanek miękkich.

Pozdrwiam Piotr Zemła
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dziękuję za wiadomość ale nie specjalizuję się w terapii kręgosłupów. Bardzo proszę skontaktować się terapeutom manualnym lub osteopatą. Dziękuję i pozdrawiam dr Nowak
Witam
Tak można zmienić ustawienie lordozy szyjnej. Sama nabyta zmiana krzywizn jest do skorygowania jeśli się zastosuje odpowiednie leczenie. Przede wszystkim należy ocenić funkcjonalnie cały kręgosłup, miednicę i tułów; następnie na tej podstawie zastosować terapię manualną. Technik manualnych jest bardzo wiele, ich dobór natężenie i częstotliwość zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Równolegle należy podjąć właściwy trening korekcyjny. O wszystkim decyduje terapeuta na bazie oceny zmian i postępów w leczeniu.
Pozdrawiam
Arkadiusz
Witam. W mojej ocenie kręgarz nie będzie w stanie naprawić takich zmian patologicznych. Wskazane byłaby wizyta u fizjoterapeuty w celu dobrania odpowiedniej terapii - ćwiczeń i zabiegów fizykalnych. Pozdrawiam Agnieszka Musiała
Dzień dobry. Na wstępie odradzam wizytę u kręgarza, proszę się udać do osoby wykwalifikowanej z wykształceniem medycznym. Tego typu zabiegi potrafią wykonywać osteopaci, często też fizjoterapeuci i czasami lekarze. Więc nie ryzykuje Pan/Pani swoim zdrowiem.
Pewnym zmian strukturalnych nie da się cofnąć, ale na pewno można zmniejszyć patologiczną krzywiznę oraz poprawić funkcjonowanie całego kręgosłupa szyjnego. Z pewnością zabiegi terapii manualnej u dobrego specjalisty przyniosą poprawę.
pozdrawiam
Kręgi nie "przestawiają" się same z siebie i "nastawienie" na dłużej nie pomoże. Kyfotyczne ustawienie kręgów w szyi powodują zaburzenia w napięciu mięśniowo-powięziowym nie tylko w szyi, ale i w całym organizmie. Dlatego potrzebna jest terapia powięzi, mięśni, stawów kręgosłupa, reedukacja utrzymywania postawy. Tylko długa rehabilitacja uwzględniająca powyższe może skutecznie pomóc i zapobiegać pogłębianiu się kyfozy. Jeśli chodzi o manipulacje (nastawianie) na kyfotycznej szyi to sugeruję nie iść do jakiegoś "kręgarza" tylko do fizjoterapeuty z dyplomem (zdanym egzaminem) Ortopedycznej Terapii Manualnej i pracującym metodami powięziowymi.

Eksperci

Janusz Bronarski

Janusz Bronarski

Ortopeda

Warszawa

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Fizjoterapeuta

Konstancin-Jeziorna

Agnieszka Lubińska

Agnieszka Lubińska

Fizjoterapeuta

Szczecin

Piotr Olejniczak

Piotr Olejniczak

Fizjoterapeuta

Łódź

Patryk Ferenc

Patryk Ferenc

Fizjoterapeuta

Gdynia

Prakseda Dombrowska

Prakseda Dombrowska

Fizjoterapeuta

Banino

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 67 pytań dotyczących usługi: lordoza
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.