Czy Krioablacja krypt migdałków jest to zabieg jednorazowy?

3 odpowiedzi
Witam
Mam problem z zalegającym detrytem w kryptach migdałkowych co jakiś czas tworzą się dwie lub trzy kulki o nieprzyjemnym zapachu.Czy zabieg Krioablacji jest jednorazowy i czy można go wykonać u każdej osoby?
Dziękuję
Witam: Zabieg krioablacji można wykonać praktycznie u każdego pacjenta w leczeniu zalegania detrytu w migdałkach; niestety zabieg krioablacji zwykle trzeba powtarzać kilka lub nawet kilkunastokrotnie; skuteczniejsza jest metoda radiochirurgii - polega ona również na zamykaniu krypt migdalkow tylko przy użyciu innego narzędzia - tzw zimnej koagulacji - już po jednym zabiegu uzyskuje się ustąpienie lub bardzo dużą poprawę; czasami zabieg radiochirurgii trzeba powtórzyć 1-2 krotnie; skuteczność radiochirurgii jest znacznie większa niż krioablacji w leczeniu zalegania detrytu (i nieprzyjemnego zapachu z ust z tym związanego) - mniejsza liczba powtórzeń zabiegu ale w radiochirurgii zwykle bardziej nasilone są dolegliwości bólolwe po zabiegu (oczywiście pomocne w łagodzeniu są leki p/bólowe), częściej wskazana jest antybiotykoterapia ogólna jeśli pacjent zagorączkuje oraz zdarza się potrzeba skorzystania ze zwolnienia lekarskiego z pracy na 7-10 dni; więcej informacji na ten temat można przeczytać (i obejrzeć) na moim blogu : http://www.znanylekarz.pl/blog/chore-migdalki-moga-byc-przyczyna-nieprzyjemnego-zapachu-ust/
pozdrawiam Stanisław Nitek :)

Witam. Wykonanie każdego zabiegu wymaga rozważenia indywidualnych wskazań u danego pacjenta. Krioablacja jest zabiegiem krótkim i mało obciążającym. Są jednak pewne przeciwwskazania. W zasadzie jeden zabieg powinien wystarczyć, ale po infekcji mogą ponownie pojawić się detryty. Pozdrawiam.
Witam!
W odniesieniu do "złogów w migdałkach podniebiennych" to tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku szerokich krypt (otworków) w obrębie migdałków - nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym migdałków. Proponowałbym wymaz z gardła - oceną ewentualnej flory bakteryjnej. Rozważyć należy również szczepionkę uodparniającą doustną.
W odniesieniu do leczenia - jedynym skutecznym sposobem jest usunięcie migdałków - czego oczywiście osobiście nie polecam. Można też podjąć próbę obkurczenia krypt przy użyciu lasera CO2, elektrokoagulacji, krioabalcji? - efekty trudne do przewidzenia - w pierwszym okresie zadowalające w późniejszym problem może nawracać, aczkolwiek nie musi.
Pozdrawiam. W przypadku pytań proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl