Czy ktoś z Państwa urologów zastosował już u swoich pacjentów z PZS leczenie medyczną marihuaną ? Cz

1 odpowiedzi
Czy ktoś z Państwa urologów zastosował już u swoich pacjentów z PZS leczenie medyczną marihuaną ? Czy urolog przepisze mi takie leczenie ?

Na PubMedzie jest kilkadziesiąt artykułów na temat potwierdzonej skuteczności medycznej marihuany w leczeniu dolegliwości związanych z przewlekłym zapaleniem prostaty "Medical marijuana for urologic chronic pelvic pain". Autorzy podkreślają przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające, antystresowe działanie kannabinoidów. Wiemy dodatkowo, że PZS często współistnieje z depresją.
W polskich publikacjach opracowanie, które najszerzej traktuje o leczeniu PZS znalazłem tekście sprzed 15 lat Przeglądzie Urologicznym 2007/6 (46) PZS, autor Artur Dybowski, wymienia na kilku stronach A4 kilkanaście metod leczenia, wśród, których także wymienia kannabinoidy, ale konkluzji brak.

W zeszłym roku byłem u pięciu urologów zgłaszając im głównie dolegliwości bólowe które lekarze kojarzyli jako związane prawdopodobnie z PZS. Badaliśmy PSA, posiew moczu, była antybiotykoterapia. W toku różnego rodzaju leczenia na ten moment wiem, że pomaga mi niewątpliwie połączenie Uproxu z Findartsem (prof. Chłosta opisuje w sowiej publikacji te dwa leki jako najbardziej skuteczne i faktycznie działają), ale niestety czuć mocno, że Uprox obciąża serce, układ krwionośny i nie da się tego dłużej stosować. Jeden z urologów zapisał mi amitryptylinę -stary lek psychotropowy z niedawno odkrytym unikatowym działaniem Nerve growth factor (NGF) jako leczenie wspomagające bólu neuropatycznego. Faktycznie działa dobrze na ból, ale jeszcze gorzej się po nim czuję sercowo, jest niedociśnienie i zaburza pracę serca.

Kolejne leczenie, które zamierzam przetestować to fala uderzeniowa (dużo najnowszych publikacji, że działa) i leczenie ciepłem. Jeżeli to nie pomoże będę szukał leczenia medyczną marihuaną.

Lat 45, prowadzę zdrowy, sportowy tryb życia. Ojciec w wielu 70 lat miał raka prostaty, którego 4 lata temu usunęli mu Warszawie w operacji robotem da vinci.
Witam

PZS to raczej stara nomenklatura i wnioskuję, że cierpi Pan na zespół bólowy prostaty. leki typu Uprox (tamsulzoyna), a tym bardziej Findarts (dutasteryd) nie są z reguły skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku. Leczenie tego schorzenia jest trudne ze względu na brak swoistej przyczyny i próbuje się różnych terapii z większą lub mniejszą skutecznością.

Pozdrawiam,
Paweł Wołyniec