Czy laryngologiczne problemy na tle nietolerancji pokarmowej?

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
mój 3,5 letni syn od kilku miesięcy ma przewlekłe wysikowe zapalenie uszu i powiększony migdał. Laryngolog stwierdziła, że może to być na tle alergicznym (synek ma suchą skórę, na prawym policzku pojawiają się czerwone zmiany, raz bardziej nasilone raz mniej). Wykonaliśmy testy na alergię Polycheck, które nic nie wykazały. Syn jest na Xyzalu i Nasometinie (po odstawieniu Nasometinu zauważyłam zaostrzenie obajwów). Alergolog, u którego byliśmy z wynikami, stwierdziła, że skoro testy nic nie wykazały, to trzeba wyciać migdał, a na moje pytanie o zmiany skórne (niewielkie, ale jednak zauważalne), powiedziała, że "nie widziała Pani zmian skórnych, to jest nic. Leki jednak nie zostały odstawione). Moje pytanie brzmi: czy powinnam wykonać testy na nietolerancję np ImuPro/MRT? Czytam w intenecie bardzo skrajne opinie na temat tego typu diagnostyki. Czy jeśli nie znajdę substancji, która podrażnia styna, nie dojdzie do szybkiego nawrotu dolegliwości, pomimo zabiegu usunięcia migdała i zaożenia drenaży? Tracę już głowę!
medycyna oparta na faktach -test nietolerancji uważa za bezużyteczny. Jeżeli jest powiększony migdałek gardłowy ( tzw 3-ci) to proszę polegać na zdaniu laryngologa. Podrażniona skóra na policzku nie jest podstawą do rozpoznania tła alergicznego ( ujemny test) Ważny jest też wywiad dotyczący zachorowań w dzieciństwie rodziców dziecka. Dlatego stawianie jakichkolwiek tez przez internet nie ma sensu.

Jeżeli diagnostyka alergologiczna jest ujemna (na alergeny pokarmowe i także ...wziewne) to przyczyny dolegliwości należy poszukiwać gdzie indziej. Imu Pro nie polecam. Ocena zmian skórnych należy do dermatologa, migdałów do laryngologa, czy rzeczywiście kwalifikują się do usunięcia (czy są powiększone, ropne itp.), od ropnych migdałów do nawrotowego zapalenia ucha, czy nawet uszkodzenia błony bębenkowej nie jest daleka droga.
Ważne jest precyzyjne określenie-jaki migdał?Proszę o rozważenie diagnostyki zatok obocznych nosa.
Jeżeli laryngolog potwierdzi konieczność usunięcia III migdałka, należy to wykonać. U bardzo wielu pacjentów występuje wyraźna poprawa.
Szanoena Pani

Odpowoedz na Pani zapytanie przekracza pojemnosć okienkana odpowiedz.
1.Na pewno radziłabym udać się na ocenę zmian skórnych do dermatologa-alergologa.
2. Test Policheck wyklucza reakcje natychmiastowe po spoźyciu pokarmu, ale istotne mogą byc też reakcje pózne
3. Testy typu Immu Pro są bardzo reklamowane,to poza znacznym uszczupleniem domowego budźetu nie wnoszą nic do diagnostyki - nie są one aktualnie uznane przez źadne euuropejskie, amerykańskie lub polskie towarzystwo alergologiczne jako metoda diagnozowania alergii pokarmowej.

Pozdrawiam i zapraszam.na wizytę! :-)

Dr ARW