Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Zastanawiam się nad laserową korekcją wzroku (krótkowzroczność + astygmatyzm). Opinie na forach ogólnopolskich są przesiąknięte propagandą, a chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej o tym zabiegu. Szczególnie interesuje mnie metoda EBK lub femtolasik. Czy okuliści, którzy nie pracują w "tych" klinikach mogą wypowiedzieć się w tym temacie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry, zabiegi chirurgii refrakcyjnej cechuje wysoka skuteczność wyników i niezwykle niewielki odsetek powikłań, z których większość może być skutecznie leczonych. Jednakże na zadowolenie pacjenta z wyniku operacji składa się wiele czynników: wiek, w którym przeprowadzony jest zabieg, rodzaj wady wzroku, obecność innych chorób okulistycznych i ogólnych. Przykładowo pacjenci około 35-40 roku życia z niewielką krótkowzrocznością rzędu 1-2 D po skorygowaniu wady wzroku do dali borykają się z koniecznością korekcji okularowej do bliży, a przykładowo pacjenci z jaskrą też nie są dobrymi kandydatami do tego typu zabiegów. Niezwykle ważna jest indywidualna kwalifikacja pacjenta do zabiegu, a na wybór rodzaju zabiegu składa się również kilka czynników zależnych od parametrów oka, takich jak np. grubość rogówki. Osobiście polecam zabiegi rogówkowe z możliwością redukcji pooperacyjnych aberracji wyższego rzędu ( aberracje to zniekształcenia fali optycznej odpowiedzialne przykładowo za efekty halo czy rozmazania konturów przedmiotów szczególnie w warunkach widzenia zmierzchowego) - pisząc w skrócie im nowszy typ lasera ekscymerowego tym lepiej, bo profil ablacji rogówki minimalizuje negatywne efekty samego zabiegu. Warto wybrać wiec sprawdzony ośrodek oraz lekarza z doświadczeniem. Dużym doświadczeniem cechuje się Klinika Profesora Szaflika z Warszawy czy Dr B.Kałużny z Bydgoszczy.
Podsumowując przy tego typu zabiegach bardzo ważna jest indywidualna kwalifikacja oceniająca rzetelnie wszystkie "za" i "przeciw" wykonaniu zabiegu. Pacjent też musi zadać sobie pytanie na ile występująca wada wzroku jest dla niego uciążliwa, czy chodzi o problemy z noszeniem okularów, nietolerancję soczewek kontaktowych czy jeszcze inne czynniki. Jeżeli pacjent jest zmotywowany do podjęcia zabiegu to pozostaje wybór odpowiedniego czasu jego przeprowadzenia - należy pamiętać o pooperacyjnych ograniczeniach i zawsze stosować się do zaleceń pozabiegowych!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Większość pacjentów , zwłaszcza po laserowej korekcji dużych wad refrakcji jest zadowolona. Należy jednak wiedzieć , że każda ingerencja chirurgiczna ( też laserowa ) może się z ryzykiem powikłań. Przed ostateczną decyzją pacjent jest poddany serii szczegółowych badań kwalifikujących, gdzie oceniane jest również ryzyko ewentualnego niepowodzenia zabiegu. 100% gwarancji nie ma. Większość okulistów wykonyjących zabiegii refrakcyjne używa korekcji okularowej i soczewkowej. Warto porozmawiać z pacjentami po zabiegach...
Ja nie zajmuje się korekcją laserową, tutaj trzeba zapytać się specjalistów, którzy wykonują takie zabiegi, natomiast wiem, iż trzeba przejść szereg badań okulistycznych aby stwierdzić czy taką korekcje można wykonać, wszelkie znamiona , suchość oka choroby oczu są zazwyczaj przeciwskazaniem do wykonania takich operacji.Pozdrawiam (polecam Kraków oraz Katowice)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.