Czy leczenie choroby psychicznej u psychologa, a nie psychoterapeuty może coś dać? Pytam, bo ja będę

2 odpowiedzi
Czy leczenie choroby psychicznej u psychologa, a nie psychoterapeuty może coś dać? Pytam, bo ja będę chodzić do psychologa podczas oczekiwania na psychoterapię na NFZ (czas oczekiwania to rok ze skierowaniem pilnym)
Dzień dobry,

Psycholog nie ma takiego wykształcenia i umiejętności jak psychoterapeuta szkolący się kilka lat w swojej metodzie. Natomiast może dać wsparcie a także różne wskazówki, które mogą nam dużo dać. Choć na pewno lepiej by było nie czekać tyle czasu na terapię ale iść do kogoś prywatnie. Niestety, takie są realia w naszym kraju.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Wojciechowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Leczenie choroby psychicznej, takiej jak depresja, zaburzenia lękowe czy inne problemy zdrowia psychicznego, może być prowadzone przez różnych specjalistów, w tym przez psychologów i psychoterapeutów. W praktyce klinicznej, zarówno psychologowie, jak i psychoterapeuci mogą być zaangażowani w leczenie chorób psychicznych. Psychologowie mogą oferować ocenę psychologiczną, wsparcie emocjonalne, poradnictwo, a także być częścią interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się zdrowiem psychicznym. Psychoterapeuci z kolei są specjalistami, których praca skoncentrowana jest na procesie psychoterapeutycznym, czyli rozmowach terapeutycznych mających na celu poprawę funkcjonowania psychicznego.

W przypadku chorób psychicznych, decyzja o wyborze między psychologiem a psychoterapeutą może zależeć od specyfiki problemu, preferencji pacjenta oraz rodzaju interwencji terapeutycznej, której pacjent szuka. Warto dokładnie zrozumieć kwalifikacje danego specjalisty i zadawać pytania dotyczące jego podejścia terapeutycznego oraz doświadczenia w obszarze leczenia konkretnych zaburzeń psychicznych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.