Czy lekarz ginekolog może po badaniu usg w trzecim trymestrze ciąży, zażądać podpisania oświadczenia

1 odpowiedzi
Czy lekarz ginekolog może po badaniu usg w trzecim trymestrze ciąży, zażądać podpisania oświadczenia o zrzeczeniu się wobec jego osoby jakichkolwiek praw do zadośćuczynienia z racji tego, że mógł on nie zauważyć ewentualnych wad płodu z racji występowania mięśniaków w macicy?
Pytanie zawiera zbyt mało danych.
Lekarz, tak jak każdy, może prosić o potwierdzenie na piśmie różnych rzeczy, szczególnie związanych z jego pracą, a zwłaszcza jej ograniczeniami - tu odsyłam do osób biegłych w prawie...
Wady nabyte płodu związane z obecnością mięśniaków macicy mogą powstać na każdym tej ciąży etapie, również w III trymestrze. Mięśniaki macicy mogą nawet znacznie zwiększyć swe rozmiary w trakcie ciąży z uwagi na działanie hormonów. Wtedy ocena struktur płodu jest znacznie utrudniona.
Dodam, że ocena struktur płodu w III trymestrze wykracza poza standard oceny ultrasonograficznej.

Proszę nie zapominać - USG jest badaniem dodatkowym! Wnosi wiele we współczesnej opiece nad ciążą, ale miało, ma i mieć będzie swoje ograniczenia.