Czy łysienie plackowate można zatrzymać?

1 odpowiedzi
Mój problem to łysienie plackowate. Mam 39 lat i najpierw pojawiło się jedno miejsce na głowie, po jakimś czasie zauważyłam kolejne dwa miejsca. Czy można to zatrzymać? Jakie mogą być przyczyny? Zrobiłam badania tarczycy, jest w porządku. Pozdrawiam
Łysienie plackowate ma najczęściej podłoże autoimmunologiczne. Układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, uznając je za "obce". Wówczas dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, które przyczyniają się do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Łysienie to często współwystępuje atopowe zapalenie skóry, bielactwo, zapalenie tarczycy (najczęściej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto), zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy cukrzyca typu 1. Jak więc Pani widzi nie wystarczy wykluczyć chorób tarczycy.
Tego typu utrata włosów może mieć też tło nerwowe i być wynikiem stresu, ciężkich i wyczerpujących stanów emocjonalnych lub chorób.
Ponadto łysienie plackowate może być związane z zaburzeniami naczyniowymi w obrębie skóry głowy, co może prowadzić do zaburzeń faz wzrostu włosa i jego utraty.
Na rozwój łysienia plackowatego mogą wpływać także czynniki hormonalne lub niedoborowe (np. niedobór cynku), może mieć też podłoże genetyczne i być dziedziczone.
Leczenie łysienia plackowatego jest trudne, długotrwałe i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wybór terapii zależy od diagnostyki jego przyczyn, od wieku, ilości utraconych włosów oraz efektów ubocznych, które może spowodować leczenie. Nie wolno tego jednak pozostawić samemu sobie. Proszę zwrócić się o pomoc do doświadczonego dermatologa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.