Czy małżonkowie mogą przechodzić terapię indywidualną u tego samego terapeuty? Czy nie następuje tu

7 odpowiedzi
Czy małżonkowie mogą przechodzić terapię indywidualną u tego samego terapeuty?
Czy nie następuje tu konflikt "interesów"?
Witam, ja osobiście nie stosuję takich praktyk z kilku powodów. Zaproponowałabym dwóch osobnych terapeutów.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Małżonkowie mogą podjąć terapię partnerską, małżeńską u jednego terapeuty, ale nie terapię indywidualną. Jak najbardziej występuje tu konflikt interesów.
Terapeuta podczas terapii siłą rzeczy identyfikuje się ze swoim klientem, pomagając mu w znalezieniu najlepszych rozwiązań dla jego problemów. Te rozwiązania nie zawsze są kompatybilne z najlepszymi rozwiązaniami dla drugiej strony. Wspólna terapia pozwala na identyfikację z dwoma stronami. Mamy wówczas pewność, że terapeuta pracuje na rzecz związku jako takiego. Gdyby terapeuta prowadził terapię indywidualną każdej ze stron z osobna istniałoby duże ryzyko stronniczości.

Natalia Orzechowska
Witam. Nie jest to możliwe, ze względu na zasady etyczne chroniące interes i dobro pacjentów wyklucza się możliwość prowadzenia psychoterapii każdego współmałżonka z osobna przez jednego psychoterapeutę. Jeżeli to możliwe to sądzę, że warto przemyśleć wspólnie psychoterapię małżeńską. Jeżeli nie - poszukać dwóch psychoterapeutów i skorzystać z psychoterapii indywidualnej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Każdy z partnerów powinien przechodzić terapię z innym specjalistą. jedynie w przypadku terapii par może być ten sam psycholog/terapeuta.
Dzień dobry. Nie jest to wyjście wskazane - właśnie z powodu konfliktu, który wówczas miałby miejsce. Terapeuta pary nie opowiada się po żadnej ze stron, a pracuje na rzecz relacji. Praca indywidualna spowodowałaby sytuację, w której lojalność wobec klienta mogłaby stać w sprzeczności z dobrem drugiego z partnerów lub samej relacji (i odwrotnie). Z tego powodu, jeśli któryś z partnerów wymaga terapii indywidualnej, wskazane jest, by odbył ją u innego specjalisty (którego może polecić terapeuta prowadzący parę). Pozdrawiam serdecznie.
Zdecydowanie zalecana jest terapia u dwóch różnych psychoterapetów. Prowadzenie terapii przez tą samą osobę uniemożliwi zawarcie dobrego sojuszu terapeutycznego, a tym samym może przyczynić się do niepowodzenia terapii.
Witam, absolutnie nie wskazane jest prowadzenie terapii indywidualnych małżonków u tego samego terapeuty. Sugeruję poszukanie do indywidualnej pracy dwóch różnych terapeutów lub podjęcie pracy nad relacją małżeńską w terapii par u jednego specjalisty. Pozdrawiam serdecznie.

Eksperci

Hanna Dmitrzak-Paszek

Hanna Dmitrzak-Paszek

Psycholog

Nekla

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Marta Roczkowska

Marta Roczkowska

Psycholog

Kraków

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 101 pytań dotyczących usługi: kryzys w związku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.