czy mechanizm obronny "seksualizacji" jest u niektórychosób po traumie sposobem (nieświadomym lub św

2 odpowiedzi
czy mechanizm obronny "seksualizacji" jest u niektórychosób po traumie sposobem (nieświadomym lub świadomym) aby przetrzymać niemożności wytrzymania wynikające z traumatycznych zdarzeń?
Dzień dobry, mechanizm seksualizacji tak jak i wszystkie inne mechanizmy obronne ma na celu ochronienie naszego "ja" przed impulsami, myślami, których nie możemy zaakceptować, bo są zbyt zagrażające dla nas. Jednak w przypadku traumy najważniejsze byłoby poradzenie sobie z bardziej prymitywnymi/pierwotnymi mechanizmami jak w.w. na rzecz bardziej adekwatnych. Pomóc może psychoterapia psychodynamiczna.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mechanizm obronny „seksualizacji” może pełnić rolę sposobu radzenia sobie u niektórych osób po traumie, choć warto podkreślić, że jego funkcja bywa złożona i często działa na poziomie nieświadomym. Mechanizmy obronne, takie jak seksualizacja, są sposobem, w jaki umysł chroni się przed nadmiernym cierpieniem i niemożnością poradzenia sobie z bolesnymi wspomnieniami. Dla osób, które doświadczyły traumy, zwłaszcza o podłożu seksualnym lub związanej z utratą kontroli nad własnym ciałem, seksualizacja może stanowić próbę odzyskania poczucia kontroli lub sprawczości. Często seksualizacja rozwija się w sposób nieuświadomiony, co sprawia, że dana osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że wykorzystywanie swojego ciała jako „narzędzia” wiąże się z głębszym, nieprzepracowanym bólem. W takich przypadkach terapia jest pomocna, ponieważ pomaga odkryć, w jaki sposób mechanizm seksualizacji służył radzeniu sobie z traumą i nauczyć się alternatywnych, bardziej konstruktywnych metod zarządzania stresem oraz emocjami.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.