Czy mogę brać witaminę z grupy B, witaminę D,E, biotebal (na włosy, skórę i paznokcie) oraz iladian

3 odpowiedzi
Czy mogę brać witaminę z grupy B, witaminę D,E, biotebal (na włosy, skórę i paznokcie) oraz iladian (tabletki doustne) jednocześnie? Biorę tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily i chciałam wzbogacić swój organizm w potrzebne witaminy.
Jeśli chce Pani zadbać o włosy, w zupełności wystarczy suplementacja biotyną, która zawarta jest w Biotebalu. W preparatach typu kompleksy witamin B również można znaleźć biotynę, także zalecam albo jedno, albo drugie. Najlepszą biodostępność mają jednak witaminy z grupy B pochodzące z diety- bogate w te składniki są produkty pełnoziarniste-pieczywo żytnie na zakwasie, otręby owsiane, nasiona słonecznika, kiełki ale również w mięso, jaja, ryby czy nabiał. Na prawdę nietrudno jest uzupełnić te witaminy jeśli dieta jest w miarę urozmaicona:)
Iladian to nic innego jak probiotyk, który nie wejdzie w reakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Natomiast przy dobieraniu suplementacji na własną rękę, należy uważać na zbyt wysokie dawki witaminy C, które mogą osłabiać działanie terapii hormonalnej (dawki powyżej 1000mg)
Witamina D i witamina E również nie osłabią działania hormonów, aczkolwiek z suplementacją tokoferolu też nie należy przesadzać.

Zgadzam się ze wszystkim, co napisała Pani mgr Patrycja i chciałam tylko wspomnieć jeszcze o tym, że witaminę D warto, a nawet trzeba suplementować. Jeśli nie wykonywała Pani w ostatnim czasie badania stężenia wit. D w organizmie, to bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem powinna Pani przyjmować 2000 jednostek dziennie. Zazwyczaj jednak w badaniach okazuje się, że w organizmie jest zbyt mało wit. D i trzeba zwiększyć dawkę. Ważne jest jednak to, żeby nie robić tego na własną rękę, ponieważ witamina D odkłada się w organizmie i w nadmiarze może być szkodliwa.
Obie Panie Dietetyk odpowiedziały bardzo wyczerpująco, pozwolę sobie jedynie dodać informację odnośnie tabletek iladian. Preparat ten obok drogocennych probiotyków, zawiera niestety barwnik: dwutlenek tytanu. W 2021 roku EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) uznała, że nie jest już bezpieczny. Nie zalecałabym zatem przyjmować tabletek przez jakiś bardzo długi okres czasu. Odpowiedni poziom dobroczynnych bakterii w organizmie zapewni np. dicoflor, który z powodzeniem też wspomoże w zapobieganiu infekcjom intymnym. Jest również najlepiej przebadanym.