Czy moge miec depresję? Zaburzenia emocjonalne?

4 odpowiedzi
Dzień dobry pisze poniewaz chciałabym sie zgłosić do odpowiedniego lekarza i nie wiem czy dobrze szukam. Mam problem z włąsną osobowością nie radze sobie ze sobą. Boje sie ze moge mieć depresję miesiac temu przestałam normalnie jeść schudłam 7 kilo potrafie nie jeść przez cały dzień a nawet dłużej. Coraz częsciej mam myśli samobójcze. Nie potrafie pogodzić sie z tym jak ułożyło sie moje życie. Mam niechęć do wszystkiego, nie potrafie normalnie funkcjonować. Jestem często załąmana mimo ze osoby wokół mnie są szczesliwe ja nie czuje sie dobrze. Jestem smutna mam uczucie samotności. Chciałbym dowiedzieć sie co takiego mnie sopadło. Ponieważ trwa to juz zbyt długo. Jeżeli jest pan w stanie mi pomóc proszę o kontakt
Pozdrawiam
Witam,

pierwsze zdanie Pani wypowiedzi sugeruje możliwość istnienia zaburzeń osobowości. Nie są to zaburzenia czy też kryzysy psychiczne, które pojawiają się i (ewentualnie) przemijają, ponieważ dotyczą struktury osobowości człowieka i związanych z tym konsekwencji w różnych dziedzinach życia.
Poprzez zaburzenia osobowości rozumiemy obecność trwałych cech charakterologicznych danej osoby i utrwalonych wzorców postępowania, zachowania, relacji z innymi ludźmi i funkcjonowania w społeczności. Dotyczy to również przeżywania siebie i innych oraz stosunku do samego siebie i otoczenia. Powyższe cechy, ze względu na swoją jakość i ilość, utrudniają danej osobie prawidłowe funkcjonowanie społeczne, rodzinne i zawodowe (lub w zakresie edukacji) oraz uniemożliwiają lub hamują rozwój w tych obszarach. Są też często związane z subiektywnie przeżywanym cierpieniem.
Zjawisko to nie dotyczy zatem ograniczonego w czasie epizodu czy pojedynczego zachowania lub zdarzenia, ale właśnie stałych wzorców osobowościowych. Dodam w tym miejscu, że te utrwalone cechy osobowościowe mogą ulegać i ulegają wraz z upływem czasu modyfikacjom, a jednym z czynników mających wpływ na rozwój w tym zakresie może być odpowiednia i fachowa psychoterapia.
Osoby borykające się z trudnościami związanymi z zaburzeniami osobowości są również predysponowane do częstszego występowania innych chorób czy zaburzeń psychicznych jak depresje, manie, nadużywanie substancji psychoaktywnych czy zaburzenia lękowe (nerwicowe). Stąd najrozsądniejszym postępowaniem jest psychoterapia zorientowana na modyfikacje nieprawidłowych cech osobowości oraz rozważenie dołączenia farmakoterapii w zależności od objawów i dolegliwości w różnych sytuacjach kryzysowych.

Pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Wszystko wskazuje że Pani adaptacja do sytuacji ma obraz depresji. Ujemny bilans życiowy wymaga przyjrzeniu się na nowo temu co się wydarzyło i stwierdzeniu z czym musi się Pani pogodzić , co może Pani zmienić i jak odróżnić jedno od drugiego. Zapraszam na www.znamirowskipiotr.pl o ile zdecyduje się pani na terapię. Piotr Znamirowski
Dzień dobry. Objawy o których Pani pisze mogą sugerować depresję, ale też innego rodzaju zaburzenia. Rzetelna diagnoza możliwa jest tylko po osobistym badaniu psychiatrycznym oraz ewentualnie psychologicznym. Jedynie po takim bezpośrednim badaniu możliwe jest zaproponowanie najlepszej dla Pani formy pomocy np. leki lub psychoterapia. Pozdrawiam, Magdalena Pyrich - Pacholska.
Witam. Ogólny opis przedstawiony przez panią jest wysoce niepokojący i namawiałbym do jak najszybszego skonsultowania pani dolegliwości. Objawy które pani podaje moga wskazywać na depresję, wymaga to jednak szczegółowego rozeznania. Zapraszam do kontaktu, często w takim stanie potrzebujemy kogoś kto z innej perspektywy oceni to co się z nami dzieje pokazując odpowiednie rozwiązanie. Psychoterapia jest skuteczną formą pomocy w leczeniu zaburzeń o charakterze afektywnym. Ważne jest również, że szuka pani pomocy, tak rozumiem zadane przez panią pytanie. Pozdrawiam A. M

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.