Czy mogę wrócić do pracy po wypadku samochodowym?

3 odpowiedzi
Witam, w wypadku samochodowym doznałam uszkodzeniu głowy: – złamanie kości sklepienia cząstki – szczelina złamania prawej kości czołowej – złamanie nosa. Po 3 tygodnia od wypadku okazało się, że mam uszkodzenie kręgosłupa szyjnego oraz zespół bolesnego barku. Miałam robione MR kręgosłupa szyjnego z wynikiem: zniesienie lordozy szyjnej, kenotyczne ustawienie C3-C4, wielopoziomowe cechy odwodnienia krążków międzykręgowych z obniżeniem wysokości trzonów C4-C5, C5-C6, C6-C7, w stawach międzykręgowych i unkovertebralnych, zwłaszcza na dolnych poziomach. Kanał kręgowy, worek oponowy, rdzeń kręgowy bez cech przewężenia i ucisku. Bez cech istotnego zawężenia otworów mk, rdzeń kręgowy odcinka szyjnego bez zmian ogniskowych. Czy powinnam pozostać pod obcieka neurologa/neurochirurga? Pracuję przy komputerze 8 godzin dziennie. Czy mogę wrócić do pracy (jestem miesiąc po wypadku)?
O konieczności dalszej opieki neurologicznej można mówić po zbadaniu pacjenta. Podane wyniki badań rezonansu są tylko częścią informacji, aktualne objawy i stan neurologiczny dostarcza dalszej wiedzy lekarzowi. Proponuję udać się do neurologa celem określenia dalszego postępowania w Pani przypadku.
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani, domniemuję że nie była Pani leczona operacyjnie w zakresie kręgosłupa. Tym bardziej, że ta sprawa wyszła na jaw 3 tygodnie później? Opisane zmiany radiologiczne są raczej wcześniejsze i jeżeli tak, to mogą być konsekwencją rodzaju wykonywanej pracy - 8 godzin przy komputerze. Zatem powrót do pracy w tym samym charakterze? Przecież to właśnie najprawdopodobniejsza przyczyna opisywanych zmian! Niestety urazom głowy zawsze towarzyszą uszkodzenia kręgosłupa - a zatem wypadek na pewno nasilił patologie w szyi. Odpowiadając na Pani pytanie - konsultantem może być zarówno neurochirurg, jak i neurolog, ale taki który zajmuje się problematyką kręgosłupa i ma w tym zakresie doświadczenia. Natomiast ponieważ nie kwalifikuje się Pani do leczenia operacyjnego, potrzebny jest Pani właściwy terapeuta. Najlepiej ktoś kto zna nowoczesne metody terapii (system McKenzie'go, Kaltenborna, Mulligana, Ackermanna itp) i który zajmie się zarówno kręgosłupem jak i zespołem bolesnego barku. Wracając do kwestii powrotu do pracy - będzie to prawdopodobnie możliwe tylko wtedy jeżeli zmieni Pani wiele w sposobie funkcjonowania. I tego też powinien Panią nauczyć terapeuta (ale to Pani powinna wprowadzić w życie). Życzę owocnej pracy. Andrzej Żytkowski
Wymaga Pani stałej opieki u neurologa oraz kontrolnej konsultacji u neurochirurga.pozdrawiam Sławomir Mihułka

Eksperci

Andrzej Sinicyn

Andrzej Sinicyn

Ortopeda

Wrocław

Michał Kusociński

Michał Kusociński

Fizjoterapeuta

Warszawa

Anna Kuśnierczyk

Anna Kuśnierczyk

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Paweł Kozłowski

Paweł Kozłowski

Fizjoterapeuta

Poznań

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących usługi: urazy głowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.