Czy mój partner po odstawieniu narkotyków popadł w psychozę?

7 odpowiedzi
Mój partner był uzależniony od amfetaminy. Kilka tygodni temu przeszedł przez odwyk i staramy się poprawić Nasze relacje. Jednak zauważyłam u niego pewne objawy, które sprawiły, że naprawdę się niepokoję. Otóż, stał się on jakby nieobecny. Widzę, że nie odbiera prawidłowo rzeczywistości. Parę razy miał omamy. Wiem, że to może być związane z uzależnieniem. Czy to może być psychoza?
mgr Marek Wójs
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Tak, to może być jakaś forma psychozy ale nie musi. Amfetamina to silnie działająca substancja, która może powodować przejściowe lub trwałe uszkodzenia.
Zalecam konsultację w ośrodku zajmującym się diagnozą osób wychodzących z nałogu lub ośrodku podwójnej diagnozy. To pozwoli Państwu na wykluczenie możliwych hipotez i bardziej wnikliwą obserwację zachowania partnera.

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
 Grażyna Białkowska
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
To mogą być symptomy psychotyczne. Narkotyki, środki psychoaktywne wywołują stany psychotyczne. Proszę udać się do psychiatry. Proces wychodzenia z nołogów jest długi i często trudny ale jest bardzo satysfakcjonujący. Trzymam kciuki i pozdrawiam.
mgr Wojciech Okoń
Psycholog, Psychoterapeuta
Dąbrowa Górnicza
Przyjmowanie narkotyków zwiększa o minimum 30 % ryzyko wystąpienia zaburzeń psychotycznych, dlatego zgodzę się z Panią, że jest to możliwe. Czy to już psychoza czy też nie o tym decyduje lekarz psychiatra. To, że partner funkcjonuje tak obecnie może być również związane z tym, że obecnie żyje na "trzeźwo", czyli tak naprawdę uczy się życia na nowo.
mgr Natalia Orzechowska
Psycholog, Psychoterapeuta certyfikowany
Warszawa
Jak najbardziej istnieje psychoza amfetaminowa i wymaga ona leczenia psychiatrycznego - neuroleptykami. Pacjent może mieć takie objawy jak halucynacje, urojenia, zaburzenia myślenia, zwiększoną aktywność, panikę. Taka osoba może być też agresywna, co może być niebezpieczne dla niej samej i dla Pani. Rekomenduję konsultację psychiatryczną.
 Joanna Sawicz
Psychoterapeuta
Zduńska Wola
Witam,
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie (potrzebna jest jest rozmowa z Pani partnerem). Na pewno są to niepokojące sygnały. Mogą wskazywać na psychozę, lecz może to być sygnał, że partner ponownie bierze narkotyki. Jeśli czuje Pani narastający niepokój, martwi Pani taki stan proszę zgłosić się do jakiegoś specjalisty, po wsparcie i informacje. Najlepiej byłoby gdyby partner też to zrobił, w końcu chodzi tu o jego zdrowie i życie.

Pozdrawiam
JSK
mgr Katarzyna Wojciechowska
Psycholog, Psychoterapeuta certyfikowany
Gdańsk
Dzień dobry,
opisane przez Panią objawy faktycznie są niepokojące. Występowanie omamów czy też poczucie, że partner jest nieobecny z pewnością wymagają dalszej diagnozy. Wspomina Pani, że partner był uzależniony od amfetaminy: jak długo i w jakich ilościach przyjmował narkotyki? W jakim wieku jest Pani partner? Czy oprócz amfetaminy partner przyjmował też inne substancje psychoaktywne czy też nadużywał alkoholu? Czy wcześniej występowały u niego podobne objawy, miał zdiagnozowaną jakąś chorobę? Czy w rodzinie występowały choroby psychiczne? To tylko niektóre pytania które są niezbędne aby prawidłowo postawić diagnozę. Nadużywanie substancji psychoaktywnych może prowadzić do wystąpienia zaburzeń psychotycznych ( w tym pojawienia się urojeń lub omamów po odstawieniu narkotyków ). Jeśli natomiast partner wcześniej miał zdiagnozowaną chorobę , np. schizofrenie, nie przyjmował leków i zaczął brać amfetaminę mogło to wywołać kolejny epizod psychotyczny ( lub może być to pierwszy epizod, stąd moje pytanie o wiek ). Bardzo trudno ocenić na podstawie podanych przez Panią informacji, co sprawiło, że u partnera wystąpiły niepokojące objawy. Na pewno powinna Pani porozmawiać z partnerem o swoich obawach: powiedzieć mu, że martwi się Pani o jego zdrowie, podkreślić, że chce Pani go wspierać w walce z uzależnieniem i zasugerować wizytę u lekarza psychiatry. W przypadku występowania omamów czy też urojeń jedynie konsultacja psychiatryczna może pomóc ustalić źródło problemu,a także lekarz podczas wizyty dobierze odpowiednią metodę leczenia ( najprawdopodobniej partner będzie musiał przynajmniej przez jakiś czas przyjmować leki, wskazana jest również dalsza psychoterapia ).
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Wojciechowska
Witam
bywa, że stosowanie środków psychoaktywnych a w szczególności substancji narkotycznych jest tak zwanym wyzwalaczem zaburzeń i chorób psychicznych. Jednakże aby postawić diagnozę konieczna będzie wizyta u lekarza psychiatrii.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta

Eksperci

Monika Kamińska

Monika Kamińska

Psychoterapeuta

Piła

Kamila Duduś

Kamila Duduś

Psychoterapeuta

Motycz

Dorota Dutkiewicz

Dorota Dutkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Malwina Napiórkowska

Malwina Napiórkowska

Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 80 pytań dotyczących usługi: narkomania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.