Czy mój problem może wynikać z przyczyn psychosomatycznych? Mam compleks PTSD, jednak nic szczególne

2 odpowiedzi
Czy mój problem może wynikać z przyczyn psychosomatycznych? Mam compleks PTSD, jednak nic szczególnego nie wydarzyło się w przeciągu ostatniego tygodnia. Mam 22 lata i od kilku dni mam problem z nietrzymaniem moczu. Kiedy stoję odczuwam cały czas parcie na mocz a siedząc w ogóle. To dla mnie ogromny problem bo nie jestem w stanie dojść do toalety, zdażyło mi się trzy razy, mimo prób powstrzymania, oddać mocz w miejscu publicznym ponieważ nie zdążyłam do toalety. Kiedy jestem w toalecie nie zdążam zdjąć spodni. Mocz oddaje co godzinę i budzi mnie w nocy. Zdażyło mi się oddać mocz przez sen. Wywołuje to u mnie ogromny lek o własne zdrowie i niesamowity wstyd. Ale mowie sobie, ze to może nie być nic poważnego, ze to przez stres. Przez stres mam tez napięciowe bole głowy i zapalenie żołądka. Przyjmuje leki antydepresyjne, czy powinnam się skontaktować z psychologiem lub psychiatrą?
Witam, najpierw zachęcam do konsultacji urologicznej w celu wykluczenia innych przyczyn nietrzymania moczu. Jeżeli nie będzie to wynik innych czynników to wtedy warto udać się do psychoterapeuty. Pracując z objawami psychosomatycznymi czyli np. bólami głowy, żołądka aby uznać je że mają naturę psychiczną należy wykluczyć najpierw rzeczy medyczne.

Dzień dobry,
odpowiadając wprost na pytanie - tak, Pani problem może mieć podłoże psychosomatyczne. Może, ale nie musi, dlatego najpierw konieczna, moim zdaniem jest konsultacja urologiczna - to w kwestii nietrzymania moczu. Napięciowe bóle głowy i zapalenie żołądka, które wiąże Pani ze stresem, zdecydowanie wymagają pilnej konsultacji psychiatrycznej. Przewlekły stres może zrobić wielkie spustoszenie zarówno w ciele, jak i psychice, a Pani z racji cPTSD, jak i istniejących już dolegliwości może niedługo nie mieć siły na zmierzenie się z trudnościami.
Zachęcam też do rozważenia podjęcia psychoterapii - dolegliwości psychosomatyczne są tylko objawem, mają swoje źródło w psychice, więc aby Pani stan trwale się poprawił, psychoterapia może zdecydowanie pomóc.
Życzę dużo siły i zdrowia :)