Czy moje zaburzenia lękowe mogą być przyczyną, że widzę teraz różne sprawy całkiem inaczej i znaczn

3 odpowiedzi
Czy moje zaburzenia lękowe mogą być przyczyną, że widzę teraz
różne sprawy całkiem inaczej i znacznie gorzej niż poprzednio, gdy
jeszcze nie odczuwałam takiego lęku związanego z prawie wszystkim co
mnie spotyka?
Witam, w przypadku pojawienie się u Ciebie objawów lękowych, uruchamia się pewien lękowy styl myślenia, który może prowadzić do zmiany nastawiania do różnych obszarów Twojego życia. Dlatego też możesz widzieć sprawy inaczej oraz gorzej niż przez wystąpieniem objawów lęku. Pozdrowienia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W sytuacji doświadczania lęku następuje szereg tzw. błędów poznawczych. Do najczęstszych należą katastrofizacja, widzenie tunelowe, myślenie w kategoriach "wszystko albo nic", czy skłonność do zakładania, że zagrożenie jest nieuniknione. Jak jest w Twoim przypadku i jakiego skrzywienia poznawczego doświadczasz trudno określić, gdyż w pytaniu jest za mało informacji.
Dzień dobry,
Tak, zaburzenia lękowe mogą znacząco wpływać na sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość i interpretujesz wydarzenia. Jest to spowodowane kilkoma mechanizmami psychologicznymi i fizjologicznymi, które nasilają negatywne myślenie oraz skłonność do zamartwiania się. Zaburzenia lękowe powodują, że mózg działa w trybie "zagrożenia", co skutkuje bardzo często nadmiernym analizowaniem sytuacji, skłonnością do wyolbrzymiania, koncentracją na trudnych aspektach sytuacji i ignorowaniem pozytywnych stron. Lęk też często prowadzi do katastrofizacji, czyli automatycznego wyobrażania sobie najgorszego możliwego scenariusza. Zaburzenia lękowe można z powodzeniem leczyć w terapii poznawczo-behawioralnej. Zachęcam zatem do wizyty u psychologa, aby rozpocząć pracę nad lekiem i poprawić jakość swojego funkcjonowania.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.