Czy mówienie o sobie w trzeciej osobie, to objaw choroby psychicznej? Swego czasu zadawałem się z pe

3 odpowiedzi
Czy mówienie o sobie w trzeciej osobie, to objaw choroby psychicznej? Swego czasu zadawałem się z pewną dziewczyną, młodszą od siebie o 4 lata (mam 24), poznałem ją w sieci i od początku, a pisałem z nią kilka mies to prawie zawsze mówiła o sobie w trzeciej osobie np "Ola pokłóciła się z bratem" i wcale się nie kryła z tym, że zamiast o sobie mówić "ja" mówi "ona", jak sama się przyznała, chodziła od podajże 6 kl szkoły podst i przez całe gimnazjum do kl integracyjnej.
Dzień dobry,
Trudne jest postawienie diagnozy klinicznej na podstawie jednego objawu. Właściwa w tym przypadku byłaby ocena całościowego funkcjonowania Pana znajomej dokonana przez specjalistę/ ów - psychologa oraz psychiatrę. Do stawiania diagnozy klinicznej na podstawie przeprowadzonych badań oraz wywiadu uprawniony jest lekarz psychiatra.
Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, taka diagnozę może przeprowadzić lekarz. Zastanawiam się, czy Pana pytanie wynika z poczucia "dziwności" tej sytuacji. Może Pan powiedzieć tej dziewczynie co Pan zaobserwował, zapytać, czy ona to zauważa i zapytać ją skąd taki sposób komunikacji. Może się okazać, że jest to forma wyuczona w domu albo stosowana np. żartobliwie.
Mówienie o sobie w trzeciej osobie nie jest samo w sobie objawem choroby psychicznej. Może to być niekonwencjonalny sposób wyrażania siebie, który niektórzy ludzie przyjmują z różnych powodów. Na przykład, niektóre osoby mogą używać tej formy mówienia jako sposób na dystansowanie się od własnych emocji lub doświadczeń, co może pomagać im w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. W innych przypadkach, może to być po prostu stylistyczny lub humorystyczny sposób komunikacji.

Warto jednak zwrócić uwagę, czy towarzyszą temu inne niepokojące zachowania lub trudności w funkcjonowaniu, które mogłyby sugerować potrzebę wsparcia psychologicznego. Jeśli mówienie o sobie w trzeciej osobie jest połączone z innymi symptomami, takimi jak znaczące trudności w relacjach interpersonalnych, izolacja społeczna, lęki, depresja lub inne zmiany w zachowaniu, wówczas zalecane byłoby konsultacje ze specjalistą.

Jeśli jednak jest to izolowany zwyczaj i nie wpływa negatywnie na jej życie codzienne czy relacje z innymi, prawdopodobnie jest to po prostu osobliwość w sposobie wyrażania się. W każdym razie, jeżeli zachowania tej osoby budzą Twoje obawy, delikatne zasugerowanie rozmowy z profesjonalistą może być pomocne, zwłaszcza jeśli ta osoba sama zauważa pewne trudności czy dyskomfort związany z jej zachowaniem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.