Czy możliwe jest nastawienie ( per rectum) kości ogonowej , która jest zgięta do przodu pod kątem pr

3 odpowiedzi
Czy możliwe jest nastawienie ( per rectum) kości ogonowej , która jest zgięta do przodu pod kątem prostym do kości krzyżowej ? Dodam , że z tego powodu mam częste zaparcia mimo prawidłowego odżywiania, bóle w trakcie wypróżniania , problem z utrzymaniem moczu oraz stały uciskowy dyskomfort w całej miednicy ( w tym w pochwie) i podbrzuszu. A jeżeli jest to możliwe to czy jest to zabieg bolesny i czy możliwe jest nastawienie jej za jednym razem ?
Tak jest to możliwe. Samo wykonanie może być bolesne. Czy jest to możliwe do wykonania u Pani będzie można ocenić po wywiadzie (mogło dojść do zarośnięcia i wtedy nic rękoma się z tym nie da zrobić). Stałość efektów będzie zależała głównie od tego co było przyczyna podwichniecia, jaka zastosowano terapie i jak pacjent stosuje się do profilaktyki zadanej przez fizjoterapeutę. Bardzo często podwichniecie jest efektem napięć w obrębie mięśni miednicy co wiąże się z zaburzeniem relacji napięć mięśni oraz więzadeł okalających kośc krzyżowa. Terapeuta manualny który wykonuje takie zabiegi powinien udzielić Pani wyczerpujących odpowiedzi zanim przystąpicie do pracy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Jeżeli doszło do podwichniecia w krótkim okresie czasu to fizjoterapeuta lub osteopatia powinien poradzić sobie na pierwszej wizycie. Jeżeli problem trwa od dłuższego czasu to należy uzbroić się w cierpliwość ponieważ doszło do napięcia w obrębie całej miednicy i odblokowanie kości będzie wymagało rozluźnienia wielu struktur i prawdopodobnie powtórzenia ustawienia zwichniętej kości. Jednakże fizjoterapeuta lub osteopatia zajmujący się takimi przypadkami powinien sobie spokojnie poradzić.
Pozdrawiam
Mgr Rafał Duda
Ból w trakcie wypróżniania, problem z utrzymaniem moczu, dyskomfort w obszarze miednicy może być związany z nieprawidłowym napięciem struktur powięziowych w tym obszarze (a nawet zwiększone napięcie w powięzi kończyn może powodować objawy w tułowiu poprzez wspólną powięź, którą dzielą). Powięź narządów wewnętrznych jest silnie unerwiona i może powodować w/w objawy. Istnieją metody pozwalające zbalansować napięcia obszaru miednicy (bez ustawiania kości ogonowej) by zapewnić bezproblemową perystaltykę i odzyskanie "przestrzeni życiowej" narządów.

Samo ustawienie podwichniętej kości jest realne tylko we wczesniej fazie od przebytego urazu* (zanim dojdzie do zrostu pomiędzy kością guziczną a krzyżową.
* Urazem dla kości ogonowej może być upadek, ale też np. jazda na rowerze, lub poród naturalny. Nie musiało dojść do "poważnego" uszkodzenia, by wystąpiła dysfunkcja.

Pozdrawiam
Szymon Sekulski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.