Czy możliwe ze przy depresji bądź nerwicy co chwile mnie gdzieś coś boli ? Głowa w klatce piersiowej

12 odpowiedzi
Czy możliwe ze przy depresji bądź nerwicy co chwile mnie gdzieś coś boli ? Głowa w klatce piersiowej w brzuchu itp..
Witam serdecznie. Tak, to możliwe. Stres, odczuwany w długim czasie niepokój czy lęk, rozchwiane emocje, trudności życia codziennego, pozostawione samym sobie i nieobjęte specjalistyczną opieką, mogą i najczęściej wywołują somatyczną reakcję ciała. Ciało daje sygnał, że dzieje się coś, czym należy się zająć. Konieczną jednak wydaje się próba ewentualnego potwierdzenia lub wykluczenia innych przyczyn dolegliwości. W związku z tym sadzę, że trzeba udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie przynajmniej na podstawowe badania. Z zadanego pytania wyciągnąć można wniosek, że ani depresja ani nerwica nie zostały zdiagnozowane przez specjalistę. Jeśli tak jest, to uważam za korzystne zapisać się na konsultację do psychologa, który będzie w stanie stwierdzić, czy dzieje się coś, co może dawać podstawy do diagnozy np. depresji. Proszę nie zwlekać. Życzę powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pozostaje tylko zgodzić się z opinia Przedmówczyni. PSYCHE-SOMA wpływaja na siebie jak dzień i noc czy czerń i biel i muszą być w równowadze -inaczej gdy jedno cierpi, drugie ten ból manifestuje a wszechobecny STRESS jest bodaj najwiekszymwrogiem człowieka, moze to byc hałas,zanieczyszczenie powietrza, problemy w pracy, natłok spraw, smierc w rodzinie, a czasem nuda.
Lekarstwem moze byc uprawianie hobby, muzyka relaksacyjna, warto tez poznac stadium robiąc testy z psychologiem.
atruszkowska1000/at/gmail.com
Dolegliwości somatyczne, o których pani/pan pisze, mogą być połączone z trudnościami w obszarze psychicznym, w tym z lękiem, depresją, długotrwałym stresem. Warto rozważyć podejście równoległe. Skonsultować się z lekarzem rodzinnym i wykonać badania, jeśli takowe będą zalecone oraz skontaktować się z psychologiem, aby ewentualnie wzmocnić panią/pana w obszarach trudnych. Holistyczne podejście do przeżywanych trudności powinno okazać się pomocne. Życzę powrotu do dobrego samopoczucia. Pozdrawiam
Witam, nerwobóle we wspomnianych przypadłościach są zjawiskiem dość powszechnym. Organizm daje nam sygnały z ciała. Aby się z nimi uporać zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą w miejscu zamieszkania. Umożliwi to odnalezienie przyczyny napięci i uporanie się z nim.
Pozdrawiam
Witam, widzę, że sytuacja jest dość trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, jeżeli zostały wykonane wszystkie badania na podstawie przedstawionych objawów w kontekście zdrowia fizycznego i ich wyniki są w normie warto skorzystać z wizyty u Psychologa. Takie pierwsze spotkanie odbywa się pod kątem właśnie diagnozy aktualnego stanu psychicznego osoby badanej, znalezienia źródła owych objawów oraz przyczyny cierpienia. Powinny zostać przedstawione również dalsze kroki postępowania lub rekomendacje do zastosowania, aby stan ten uległ poprawie i nie był już powodem do niepokoju jeżeli wynika on z podłoża psychiki pacjenta.
Dzień dobry, tak są to typowo objawy psychosomatyczne które towarzyszą osobom które borykają się ze stresem, nerwicą, lękiem itp.
Czy leczy się Pan na depresje i nerwicę farmakologicznie? czy jest Pan pod opieką specjalisty?
pozdrawiam
Dzień dobry.
Jak najbardziej jest to możliwe. Objawy psychosomatyczne bywają bardzo dokuczliwe i mogą przybierać różne formy. Pomocne mogą być spotkania z terapeutą w celu lepszego rozumienia
siebie i radzenia sobie z emocjami. Jeśli objawy są bardzo nasilone i utrudniają codziennie funkcjonowanie, pomocne mogą być również leki, które może przepisać lekarz psychiatra. Pozdrawiam
Tak, jest to możliwe. Zarówno depresja, jak i nerwica mogą powodować dolegliwości somatyczne, czyli bóle i dyskomfort fizyczny, takie jak bóle głowy, klatki piersiowej czy brzucha. Nasze ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, a emocje, stres czy lęk mogą objawiać się w ciele. Jeśli dolegliwości są uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan fizyczny oraz z psychologiem lub psychiatrą, by zająć się przyczyną emocjonalną tych objawów.
Tak, jest to możliwe. Czasami pod wpływem stresu doświadczamy objawów fizycznych, które nie mają swoich wyjaśnień czysto medycznych. Popularnym przykładem jest na przykład ból brzucha, głowy, a nawet kaszel przed stresującym egzaminem. Nazywane jest to wtedy objawem psychosomatycznym.

Jeśli jednak stres i nasze złe poczucie psychiczne się przedłuża i/lub jest nadmierne, może to wpłynąć negatywnie na nasze ciało.

Warto oczywiście wpierw zbadać, czy za tymi bólami nie stoją czysto medyczne przyczyny. Jeśli jednak lekarz nie znajdzie niczego niepokojącego w badaniach pod tym kątem, to jest duże prawdopodobieństwo, że może to być objawem psychosomatycznym. I wtedy zaleca się terapię.
Tak, możliwe jest, że przy depresji lub nerwicy mogą występować bóle ciała, które nie są związane z żadną konkretną chorobą fizyczną. Ten rodzaj bólu nazywa się bólem somatycznym.
Dzień dobry.

Depresji jak najbardziej mogą towarzyszyć liczne bóle – mówimy wówczas o psychosomatyzacji. Co może zaskakiwać - objawy mogą dotyczyć każdej części ciała i układu. Oczywiście, jeżeli wykluczy się podłoże somatyczne bólów, sugeruję kontakt z psychiatrą celem doboru skutecznego leczenia farmakologicznego i równoczesne podjęcie psychoterapii.

Eksperci

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Joanna Wosiak

Joanna Wosiak

Psycholog

Krośniewice

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.