Czy można ćwiczyć przy polineuropatii cukrzycowej?

1 odpowiedzi
Mam stwierdzoną polineuropatię cukrzycową. Przed choroba ćwiczyłam na siłowni i tańczyłam Zumbę. Obecnie bardzo bolą mnie nogi ale chciałabym powrócić do aktywności fizycznej ponieważ zależy mi na utrzymaniu wagi, ale nie wiem czy w obecnym stanie zdrowia mogę uprawiać sport.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy- ALA (w mojej ocenie najskuteczniejszy lek , zwłaszcza w formie dożylnej) oraz witaminy z grupy B.

Generalnie polineuropatia nie stanowi przeciwwskazania do aktywności fizycznej, a wręcz jest ona zalecana. Aktywność fizyczna, rehabilitacja i usprawnianie, pobudza pracę nerwów i w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych. Bardzo dobre są zabiegi tzw bodźcujące np. masaż stóp, wirówka ( w warunkach domowych może być to urządzenie do wodnego masażu stóp, masażu mechanicznego itd).
Ból nóg wynika najprawdopodobniej z uszkodzenia nerwów, należałoby połączyć leczenie farmakologiczne i aktywność fizyczną.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.