Czy można laboratoryjnie zbadać poziom dopaminy i innych neuroprzekaźników, żeby pogłębić diagnozę choroby Parkinsona?

2 odpowiedzi
Mój tata (87 lat) przeszedł udar mózgu w wieku 63 lat (prawostronny paraliż minął po kilku miesiącach), kilka lat później zawał serca, od kilkunastu lat ma mokry kaszel (choroba obturacyjna płuc). Od mniej więcej 60 roku życia ma chorobę nadciśnieniową. Od wielu lat cierpi na bezsenność, okresowo mniejsze lub większe stany lękowo depresyjne. Z tego względu lekarz zalecił mu Pernazinum. Tata zażywał ją 10 lat. Przestał ją przyjmować 5 lat temu. Po sześćdziesiątym roku życia dokuczały mu bóle barków, pleców, nóg. Po przywróconej po udarze sprawności ruchowej stopniowo zaczął ją tracić. Od kilku lat porusza się poza domem z pomocą na wózku inwalidzkim, w domu samodzielnie z pomocą balkonika. Sprawność manualną ma bardzo ograniczoną. 4 lata temu podczas hospitalizacji w szpitalu (zapalenie płuc , obrzęk nóg- zagrożenie zakrzepicą) zdiagnozowano u niego zespół parkinsonowski. Wcześniej problemy z poruszaniem się przypisywano miażdżycy.

Obawiam się, że długotrwałe zażywanie Pernazyny mogło ojcu niszczyć dopaminę i wywołać Parkinsonizm. Obecnie od dwóch tygodni znów zażywa Pernazimum (lekarz rodzinny (na prośbę mamy) ja zapisał ( 2x dziennie dawka 0,25). Tata ostatnio miał skoki ciśnienia do 220 (górne) i bardzo się bał tych skoków ciśnienia, w/w lek zażywa jako środek uspokajający.
Odkąd zażywa Pernazinę śpi prawie całą dobę, bardzo pogorszyły się jego możliwości ruchowe, nie może sam wstać z łóżka, dojść do łazienki, załatwić się , ma problemy z siadaniem , zmianą pozycji w łóżku, jedzeniem. Chwilami jego mowa jest tak niewyraźna, że niezrozumiała. Nie miał do tej pory problemów z mową i samodzielnością w spożywaniu posiłku, zmianą pozycji i załatwianiem potrzeb fizjologicznym. Parę razy w ostatnich dniach wystąpiły u niego omamy (pytał czy jest tu kotek, czy był tu chłopak i dziewczyna).
Obawiam się, że zażywany obecnie lek- Pernazina przy deficytowym u taty poziomie dopaminy powoduje jej dalszy ubytek.
Obecny stan ojca bardzo utrudnia dowiezienie ojca do neurologa, przeprowadzanie badań ambulatoryjnych. (i nie ukrywam , że występuje u mnie u u mojej mamy bardzo różny pkt widzenia na chorobę ojca, jego potrzeby zdrowotne,pielęgnacyjne, medyczne, farmakologiczne.) Rodzice mieszkają sami w sąsiednim mieście, ja tam w razie potrzeby jestem codziennie, lub zaglądam . Mama stale opiekuje się ojcem i na swój sposób jest bardzo troskliwa.
Czytam na temat choroby Parkinsona i parkinsonizmu. Mama uważa, że tata ma miażdżycę i demencję starczą i zażywa lek najbezpieczniejszy dla geriatryków, po którym dobrze śpi , ma niskie ciśnienie,jest spokojny. Ciśnienie rzeczywiście ma po nim niskie- bez leków obniżających ciśnienie 137- 153 górne).
Czy ta Pernazina rzeczywiście jest dla taty bezpieczna, nie ma leków dla niego bezpieczniejszych o uspokajającym działaniu? Musi zażywać bloker neuroprzekaźników?

Przeczytałam ostatnio reklamę przychodni laboratoryjnej Alab oferującej badanie poziomu dopaminy z osocza krwi.
A na stronach medycznych czytam, ze diagnoza Choroby Parkinsona stawiana jest wyłącznie np objawów.

-Czy można laboratoryjnie zbadać poziom dopaminy i innych neuroprzekaźników?
Czy to badanie mieści się w ramach medycyny konwencjonalnej?
- Czy to badanie pozwoli określić czy choroba ojca ma charakter idiopatyczny, czy jest skutkiem choroby układu krążenia? (Jestem świadoma, że w wieku 87 lat nie ma ludzi zdrowych, że u ojca nakłada się na siebie wiele chorób,których skutkiem są cechy choroby Parkinsona) .
- Czy w Parkinsonizmie jak w chorobie Parkinsona występuje degradacja dopaminy czy jest on w normie i tata może bezpiecznie brać Pernazinum?
Dziś tata jest sprawniejszy, Na wszystkich frontach jest lepiej. (On miewa różne okresy, ale ostatnio było nagle gorzej niż zazwyczaj- obawiałam się że zażywany neuroleptyk mu zaszkodził) może niepotrzebnie panikuję?
Badając krew obwodową nie da się oznaczyć poziomu dopaminy w mózgu. Perazyna jest przeciwwskazana do stosowania u chorych na Chorobę Parkinsona.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Objawy pozapiramidowe, parkinsonowskie, mogą wystąpować w przebiegu miażdżycy, w starszym wieku; w przebiegu otępienia; także po niektórych lekach psychotropowych. Najważniejsza pełna ocena kliniczna stanu pacjenta: bad ogólne, neurologiczne, ocena neuropsychologiczna etc

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.