Czy można właściwie zdizgnozować chorobę psychiczną u osoby uzależnionej od narkotyków?

1 odpowiedzi
Moja dorosła córka jest osobą uzależnioną, objętą terapią substytucyjną. Dodatkowo (według jej opinii) cierpi na depresję i nerwicę. Nie jestem lekarzem, więc nie podejmuję się diagnozowania, jednak ze skrajnie różnych zachowań można odczytać, iż faktycznie problem jest bardzo złożony. Oczywiście trudno jest przyjąć co jest efektem długotrwałego nadużywania narkotyków, a co, być może, przewlekłą chorobą o podłożu psychicznym. Jedno jest pewne, że podczas półrocznego pobytu w ośrodku dla osób uzależnionych potrafiła być "czysta" i żaden z domniemanych objawów choroby psychicznej, moim zdaniem, nie występował. Po powrocie z ośrodka i podjęciu (w mojej opinii niepotrzebnej) terapii metadonowej, skrajne zachowania przybrały na sile. Córka dostrzega problem, obarczając jednak całą winą nie fakt uzależnienia, a wyłącznie chorobę psychiczną, którą - jej zdaniem - lekarze niewłaściwie zdiagnozowali, wobec czego zastosowana farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych skutków. Będę wdzięczny za odpowiedź, czy podjęła by się Pani leczenia takiej pacjentki?
Witam. Nie należy sądzić, że lekarze psychiatrzy źle zdiagnozowali córkę. Myślę, że skoro została zakwalifikowana do programu metadonowego to głównym ( jeśli nie jedynym) problemem jest uzależnienie. Osoby uzależnione niestety bardzo często mimo niezbitych dowodów na uzależnienie, racjonalizują i minimalizują główny problem, poszukują winy w innym miejscu, zaprzeczają nałogowi. Nie rokuje to dobrze, ponieważ walkę z narkomanią można rozpocząć wtedy gdy człowiek sam przed sobą sięj przyzna i czuje potrzebę leczenia. Główną formą terapii uzależnień jest psychoterapia. Niestety terapią uzależnień nie zajmuję się. Należy szukać psychologa/ terapeuty w tym zakresie. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.