Czy muszę usunąć szyjkę macicy?

4 odpowiedzi
Mam 71 lat. Miesiąc temu usunięto mi trzon macicy ze względu na endometrium( szyjkę pozostawiano), sugerując się prawidłowym wynikiem histopatologicznym pobranym przy histeroskopii oraz prawidłową cytologią. Jednak wynik histopatologiczny materiału pooperacyjnego usuniętego trzonu macicy to gruczolakorak śródśluzówkowy G1A1 naciekający mniej niż do połowy. Czy koniecznie muszę usunąć szyjkę macicy?
Szanowna Pani; Przykro mi to powiedzieć, jednak "lege artis" powinna być wykonana powtórna operacja. Tak uczciwie mówiąc zadaję sobie pytanie: jaki cel miało u Pani pozostawienie szyjki macicy? Z pełnym szacunkiem: statyka miednicy mniejszej? komfort , jaki? Ale pd rzeczy:
1. Proszę o wizytę w COK w każdy, najlepiej najbliższy czwartek- mój dzień konsultacyjny.
2. przegadamy wspólnie, co trzeba będzie dalej zrobić, dla Pani dobra.
Pozdrawiam i oczekuję

Witam serdecznie. Pani już rozpoczęła leczenie onkologiczne. W związku z tym z pytaniem najlepiej się zwrócić do ginekologa onkologa.
Jest to pytanie do ginekologa-onkologa, ja jestem seksuologiem-psychiatrą. Pozdrawiam. JW, Poznań.
W standardzie postępowania onkologicznego w przypadku raka trzonu macicy (endometrium) należy usunąć macicę wraz z szyjką oraz obustronnie przydatki. Wszelkie odstępstwa winny być uzgodnione z onkologiem. Po operacji często zalecana jest brachyterapia czyni miejscowe przezpochwowe naświetlanie kikuta pochwy. BD