Czy myśli samobójcze są bezpieczne ? I z czego się biorą .

10 odpowiedzi
Czy myśli samobójcze są bezpieczne ? I z czego się biorą .
Dzień dobry
Myśli samobójcze nie są bezpieczne. Mogą one świadczyć o zaburzeniach depresyjnych, nerwicowych czy związanych ze stresem.
Jeśli myśli są natarczywe i częste proszę pilnie zgłosić się do specjalisty.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 90 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Myśli samobójcze nie są bezpieczne. Jako objaw zawsze są wskazaniem do jak najszybszej wizyty u specjalisty, psychoterapeuty lub psychiatry. W rozmowie z ekspertem w bezpiecznej atmosferze, można odkryć przyczyny. Może być to objaw wielu zaburzeń psychicznych lub reakcja na kryzys życiowy. W każdym przypadku polecam konsultację u psychiatry lub psychoterapeuty. Pozdrawiam,
Witam,

Myśli samobójcze są wskazaniem do terapii, jak również leczenia na oddziale psychiatrycznym. Ich przyczynami zazwyczaj są: depresja, zaburzenia lękowe oraz nerwice. Bardzo często do prób samobojczych dochodzi w sytuacjach kryzysowych.
Sugeruję wizytę: Pierwsza wizyta konsultacyjna - wywiad psychologiczny - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
W przypadku pojawienia się myśli samobójczych bezwzględnie należy udać się do lekarza psychiatry. Bardzo trudna ocena jest ocena ryzyka, ale pamiętajmy, że życie jest najważniejsze. Często powtarzam moim Pacjentom, że możemy pracować nad każdym problemem ale podstawą jest bezpieczeństwo, w przypadku pojawienia się myśli samobójczych jest ono zachwiane.
Myśli samobójcze nie są bezpieczne. Proszę zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Powodów ich występowania może być dużo, warto przyjrzeć się im indywidualnie w gabinecie.
Witam. Myśli samobójcze nie są bezpieczne, szczególnie jeśli przybierają postać konkretnych planów obejmujących sposób i czas odebrania sobie życia. Poza tym, zdrowy człowiek nie ma tendencji do odebrania sobie życia, wręcz przeciwnie. Zawsze jest więc jakaś przyczyna myśli samobójczych i na pewno nie można ich zignorować. Konsultacja u lekarza psychiatry w takiej sytuacji jest niezbędna. Warto też wiedzieć, że gdy pojawia się poczucie, że trudno będzie nad myślami samobójczymi zapanować nie należy zwlekać i to, co można dla siebie zrobić to bezzwłocznie udać się na najbliższy SOR lub zadzwonić na pogotowie informując o tym, co się dzieje.
Dobry wieczór, myśli samobójcze nie są bezpieczne, gdyż często poprzedzają czyn. Zwłaszcza, jeśli ich intensyfikacja jest trudna do wytrzymania. Skąd się biorą? Jakie są przyczyny? Podczas procesu terapeutycznego można odkryć różne ciemne strony, które napędzają myśli samobójcze. Jednak mam wrażenie, że u podstaw większości problemów leży utrata sensu. Może ona dotyczyć konkretnych działań, ale bardziej niebezpieczne jest, kiedy brak poczucia sensu dotyczy egzystencji ludzkiej, wszelkich działań, aktywności które człowiek podejmuje. Zgodnie z Franklem poczucie sensu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Myślę, że dobrze byłoby skonsultować się z psychologiem i omówić problem. Zapraszam do kontaktu. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia. Agnieszka Jaślikowska-Nowak
Kazdemu chyba się zdarzyło w życiu pomysleć w chwilowej desperacji, że najlepiej byłoby skonczyć ze sobą. Jednak co innego taka myśl, niczym nie "podparta", a co innego mysli samobójcze wynikające z poczucia totalnego uwikłania w sytuacje - jak się wydaje - bez wyjścia, czy w chwili utraty motywacji sensu. Dobrze jest wtedy spotkac się z terapeutą, z którym można poszukać i przeanalizować przyczyny takich myśli oraz spróbowaac odnależć inne niż samobójstwo rozwiązania. Dłuższe pozostawanie w kręgu takich myśli jest bardzo niebezpieczne i nie należy zwlekać z szukaniem pomocy.
Dzień dobry,
myśli samobójcze nie są bezpieczne. Pozostawione same sobie mogą doprowadzić do samobójstwa.
A skąd się biorą? Są elementem tak zwanego syndromu presuicydalnego, w którym człowiek, doprowadzony do tego stanu przez różne sytuacje, myśli sobie, że jest bezwartościowy/bezradny, jego problemy go przerastają, nie ma znikąd wsparcia, to, co kiedyś było ważne, straciło sens, a "jakaś siła zewnętrza" pcha do rozwiązania tych problemów poprzez samobójstwo. W trakcie terapii pracuje się nad opanowaniem tego stanu. Dlatego bardzo zachęcam do dania sobie jeszcze jednej szansy i skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Podaję też link do artykułu na temat syndromu presuicydalnego. Jest tam dokładnie opisane, co to jest, dlaczego ludzie chcą popełniać samobójstwa i jak im pomóc: gabinetabovo.pl/samob%C3%B3jstwo
Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie,

Myśli samobójcze pojawiają się u większości osób na różnych etapach w życiu, dlatego ich istnienie jest naturalną częścią bycia człowiekiem. Są trudne i nieprzyjemne bo wyciągają poczucie beznadziei i bezradności co przyczynia się do utraty sensu życia.
Jeśli są one na etapie dryfujących myśli które pojawiają się i potem znikają to ich poziom zagrożenia jest niski. Natomiast gdy myśli zaczynają iść dalej i człowiek zaczyna się zastanawiać nad planem to poziom ryzyka idzie znacząco do góry. Jednak to wciąż nie jest najgroźniejsza sytuacja. Najgroźniejszy szczebel myśli samobójczych jest wtedy gdy zaczyna się szukać dostępu do środków które by pomogły osiągnąć ten destrukcyjny cel.
Z tego powodu sensownym rozwiązaniem w momencie gdy pojawiają się myśli samobójcze jest pójście do psychoterapeuty by oszacować ich intensywność. Fajną metodą jest skala STORM która jest coraz bardziej popularna w UK i USA.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.