Czy na podstawie mowy ciała danej osoby można wywnioskować co dana osoba myśli?

5 odpowiedzi
Czy na podstawie mowy ciała danej osoby można wywnioskować co dana osoba myśli?
Bardziej prawdopodobne jest, że na podstawie mowy ciała poprawnie zinterpretujemy emocje towarzyszące danej osobie niż jej myśli. Obecnie odchodzi się od prostych interpretacji na zasadzie "jeżeli ktoś krzyżuje nogi albo ramiona, to znaczy, że jest zamknięty na kontakt". W większości sytuacji możliwe są różne interpretacje mowy ciała. Postawy, gesty czy mimika mogą wynikać z przeżywanych obecnie emocji, ale też z otoczenia (np. temperatura panująca w pomieszczeniu czy komfort zajmowanej pozycji) lub profilu neurologicznego (np. unikanie kontaktu wzrokowego może świadczyć nie o kłamstwie, lecz o byciu w spektrum autyzmu). Z tego powodu warto dążyć do otwartej, słownej komunikacji, by zrozumieć czyjeś zachowanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Zacznę od tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na komunikaty niewerbalne składają się takie elementy jak na przykład postawa, mimika twarzy, kontakt wzrokowy czy gesty. Mowa ciała jest częścią komunikacji niewerbalnej i szczególnie mocno jest zauważalna w sytuacjach emocjonalnych, bardzo często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Takim przykładem może być osoba, która nie patrzy nam prosto w oczy podczas rozmowy. Taka osoba może być uważana za osobę, która ma coś do ukrycia, ale również może oznaczać osobę bardzo nieśmiałą. Kolejnym przykładem może być osoba z rękoma skrzyżowanymi. Taka osoba może być odebrana jako osoba zamknięta czy negatywnie nastawiona, ale również może być jej po prostu zimno. Takiej osobie może być w pozycji ze skrzyżowanymi ramionami bardzo wygodnie i kompletnie nie będzie związane to z emocjami. Również uważa się, że osoba, która dotyka nosa czy ust podczas rozmowy na pewno kłamie, ale może to być również sygnał, że osoba bardzo się stresuje i w ten sposób łagodzi sytuację. To jest tylko kilka przykładów, które pokazują, że nie zawsze odbiór komunikatów niewerbalnych będzie jednoznaczny. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Mowa ciała to istotny element komunikacji niewerbalnej, który może przekazywać informacje o emocjach, nastroju czy poziomie komfortu danej osoby. Gesty, mimika, postawa czy ruchy mogą dostarczyć wskazówek, ale nie pozwalają jednoznacznie określić, o czym ktoś myśli – są subiektywne i zależne od kontekstu oraz indywidualnych cech.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co dana osoba myśli, jest otwarta rozmowa, która umożliwia wyrażenie myśli i uczuć wprost. Mowa ciała może być cennym uzupełnieniem, ale jej interpretacja wymaga ostrożności i świadomości, że może być różnie odbierana przez różne osoby.
Nasze zachowanie i sygnały z ciała mówią wiele. Czasem można trafnie ocenić mowę ciała, jednak nie zawsze. Na przykład gdy ktoś przychodzi zdenerwowany do pracy i nie mówi o co chodzi, to możemy się tylko domyślać, co go zdenerwowało, jednak dopóki ta osoba nie powie, co ja zdenerwowało, mamy tylko przypuszczenia, które mogą być trafne lub nie. Bywa też tak, że wypowiadane słowa nie idą w parze z mową ciała, a wtedy moga się pojawić wątpliwości, czy rozmówca jest szczery.
Witaj, mam smutną wiadomość, niestety na podstawie mowy ciała nie można odczytać cudzych myśli. Tak, jak nie można odczytać Twoich myśli niezależnie od Twojej mowy ciała.
Pozdrawiam serdecznie. Agata H

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.