Czy na zwyrodnienie stawów pomoże wszczepienie komórek ze sznura pępowinowego? Pacjent w wieku 55lat

1 odpowiedzi
Czy na zwyrodnienie stawów pomoże wszczepienie komórek ze sznura pępowinowego? Pacjent w wieku 55lat, problemy z kolanami i kręgosłupem . Możliwość pozyskania komórek macierzystych od córki, która jest w 8 miesiącu ciąży.
Proszę pozyskać komórki od maleństwa i przekazać do banku tkanek i traktować to jak polisę, nie wiemy na ile będziemy mogli je wykorzystać za kilka lat w sposób celowany. Istnieją również choroby takie jak białaczka, w których leczeniu można wykorzystać takie komórki - w przypadku zachorowania dziecka. Podanie takich komórek Panu w wieku 55 lat, przy braku udowodnionego działania terapeutycznego jest po prostu marnotrawstwem. Komórki dziecka - obcej osoby - raczej się Panu nie przydadzą i zostaną szybko zniszczone przez Pana układ odpornościowy. Jeśli chce Pan wykorzystać leczenie zmian zwyrodnieniowych komórkami macierzystymi może Pan wykorzystać komórki mezenchymalne pozyskiwane z
pana tłuszczu, szpiku lub wykorzystać terapię namnażania chondrocytów w przypadku jedynie ograniczonych ognisk uszkodzenia chrząstki stawowej. Obecnie możliwe są również metody leczenia endoprotezami częsciowymi, tylko jednego przedziału kolana.