Czy nagła głuchotę można leczyć?

3 odpowiedzi
Dzień dobry,Nasz problem wygląda następująco, iż moja siostra ( wiek 14 lat) 26.01.16 nagle straciła słuch w lewym uchu. Następnego dnia niezwłocznie udaliśmy się do laryngologa. Lekarz wprowadził do ucha kamerę ( bądź coś, co inaczej nazywa się fachowo) i nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Następnie przeprowadził badanie słuchu i w komentarzu na karcie pacjenta napisał : Tympanometria olestr. T. A, odruchy IPSI po lewej stronie nieobecne. Dalej lekarz skierował nas do szpitala. Tego samego dnia siostra została przyjęta w szpitalu. Gdzie rozpoznanie brzmiało : Nagła głuchota idiopatyczna H91.2. Zastosowano leczenie: RM głowy z kontrastem, Subiektywna audiometria, Tympanometria, Pozostałe procedury – inne wlewy kroplowe Dexaven, Nootropił, Dextrań, Memotropił, Ranigast, Hydroxzyna, tlenoterapia. Wyniki RM głowy: Ognisko naczyniopochodne śr. 2 mm w istocie białej około komorowej płata ciemieniowego lewego. Torbiel szyszynki śr. 10 mm. Poza tym zmian ogniskowych w mózgowiu nie uwidoczniono. Ognisk patologicznych wzmocnienia po kontraście paramagnetycznym nie uwidoczniono. Sygnał istoty szarej oraz morfologia kory mózgowej prawidłowe. Ciało modzelowate prawidłowej szerokości, jednorodne. Układ komorowy mózgu symetryczny, nieposzerzony. Przestrzenie planowe przy mózgowe oraz rowki zakrętów w normie. Lekarze nie stwierdzili wpływu wyniku badania RM na utratę słuchu. Jednakże wydali skierowanie do neurologa w celach kontrolnych. Po 5 dnich w szpitalu siostra została wypisana do domu. Epikryza na karcie informacyjnej brzmiała: Dziewczynka lat 14 przyjęta do Oddziału w trybie nagłym z powodu głuchoty ucha lewego, która wystąpiła przed 2 dniami z towarzyszącymi zawrotami głowy. W leczeniu zastosowano leki poprawiające ukrwienie mózgu i metabolizm tkanki nerwowej nie uzyskując poprawy słuchu. Wypisana do domu w stanie ogólnym dobrym z zaleceniami. Pacjentkę skierowano do Ośrodka Terapii Hiperbarycznej Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.
Drugiego dnia od wypisu ze szpitala rozpoczęto leczenie w komorze hiperbarycznej : OKSYGENACJA HIPERBARYCZNA, wykonano 15 sesji z 15 zaplanowanych od 02-22.02.16. Pacjentka nie odczuwa poprawy słuchu. Dalsze leczenie u lekarza laryngologa.

Pytanie do podanego problemu to jak powinno wyglądać dalsze leczenie? Jaka może być przyczyna powyżej opisanej nagłej głuchoty?
Inne informacje dotyczące ucha: siostra nie doznała żadnego urazu, nie odczuwała wcześniej żadnego bólu, wycieku, pełności w uchu czy szumów, choroby w ostatnim czasie to zapalenie gardła ( październik), gdzie lekarz przepisał Ospamox. W rodzinie ze schorzeniem uszu problem miał tata około 26 lat temu, obecnie ma pewny niedosłuch w jednym z uszu oraz brat około 10 lat temu, a obecnie słuch ma prawidłowy. Nie ma problemów z równowagą. Nie chorowała na świnkę.

Proszę o rady i dziękuję za pomoc
.
Muszę przyznać, że diagnostyka i terapia były przeprowadzone wzorcowo!! Zrobiono naprawdę wszystko co należało i co można było zrobić. Niestety w części takich przypadków, gdzieś około 30-40%, nie udaje się poprawić słuchu, mimo leczenia według aktualnych standardów. Wynika to z faktu, że przyczyny takiego stanu współczesna medycyna nie zna. Słowo "idiopatyczny" oznacza - bez możliwości ustalenia przyczyny. Choć ustalone są pewne standardy postępowania w nagłej głuchocie, leczenie opiera się tylko na domniemanych mechanizmach jej powstawania. W NMR wykluczono jakieś zmiany w przebiegu nerwu słuchowego. I... i koniec :-(( Przykro mi. Warto jednak teraz wykonać kolejny audiogram (można za darmo w punktach protetyki słuchu - tam gdzie sprzedają aparaty słuchowe), a za miesiąc kolejny. W wyjątkowych sytuacjach słuch, niezależnie od leczenia, samoistnie się poprawia. Takie sytuacje zdarzają się do 1-2 miesięcy od incydentu. Jeśli nic "nie drgnęło" to pozostaje tylko chronić zdrowe ucho - zakaz koncertów, słuchania muzyki przez słuchawki, w przyszłości pracy w hałasie. Rokrocznie trzeba badać słuch. Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłam. Mimo wszystko, w tej trudnej dla Was sytuacji, jaką jest utrata słuchu przez dziecko, życzę pogody ducha. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przyjedź z tymi wszystkimi badaniami
Witam serdecznie!
Do rozważenie sterydoterapia transtympanalna - efekty trudne do przewidzenia? najkorzystniejsze działanie do 72 godz od zaistnienia dolegliwości. Aczkolwiek w dostępnych publikacjach - uzyskiwano poprawę nawet w okresie kilkudziesięciu dni po wystąpieniu niedosłuchu! Do uzupełnienia diagnostyki warto wykonać badanie BERA (ABR) i otoemisję. Życzę dużo zdrowia! Pozdrawiam serdecznie!

Eksperci

Wanda Kusa

Wanda Kusa

Laryngolog

Lublin

Milena Piwnik-Rokita

Milena Piwnik-Rokita

Logopeda

Warszawa

Anna Bączkowska

Anna Bączkowska

Logopeda

Władysławów

Karolina Goławska

Karolina Goławska

Logopeda

Warszawa

Maria Barzowska-Bielska

Maria Barzowska-Bielska

Alergolog, Laryngolog

Rumia

umów wizytę
Bogumiła Borzym-Szafrańska

Bogumiła Borzym-Szafrańska

Alergolog, Laryngolog

Łomianki

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: głuchota
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.