Czy napięcie seksualne i możliwe, że depresja u młodego mężczyzny może objawiać się między innymi sp

2 odpowiedzi
Czy napięcie seksualne i możliwe, że depresja u młodego mężczyzny może objawiać się między innymi spięciem mięśni miednicy mniejszej, co daje objawy jak w zapaleniu prostaty?
Witam, podobnie do poprzednika myślę, że należy dokonać diagnozy roznicowej,czy to problem o podłożu psychogennym czy natury organicznej.Należy się umówić do lekarza, który pokieruje dalszym leczeniem.pozdrawiam

Dzień dobry,
jak najbardziej czynniki psychologiczne mogą wpływać na objawy w naszym ciele. Ciało jest z nami nierozerwalnie powiązane i coraz więcej jest badań wskazujących na to, że przeróżne stresujące doświadczenia/traumy mogą "zapisywać się" w naszym ciele i wpływać na nasz stan zdrowia. Terapia wtedy powinna polegać również na procesie odzyskiwania dostępu do swojego ciała.
Ale w pierwszej kolejności- zawsze wykonujemy badania. Powiem więcej- nawet jeśli zdiagnozowana będzie choroba fizyczna to mimo to może ona mieć swoje źródło w naszej psychice i psychoterapia jest wtedy również wskazana. Długotrwały, przewlekły stres/traumy mogą wpływać na pojawianie się chorób. Dlatego tak ważna jest dbałość o swoje zdrowie psychiczne.
Proszę pamiętać natomiast, że zawsze w pierwszej kolejności konieczne są badania medyczne w celu potwierdzenia/wykluczenia podejrzeń lekarza.