Czy narcyz zdaje sobie sprawę z tego, że jest narcyzem? Albo czy jest w stanie w pewnym momencie życ

4 odpowiedzi
Czy narcyz zdaje sobie sprawę z tego, że jest narcyzem? Albo czy jest w stanie w pewnym momencie życia zdać sobie sprawę, że właśnie nim jest? Od dłuższego czasu zgłębiam ten temat ze względu na byłego partnera i od wielu miesięcy zaczęłam zdawać sobie sprawę, że pewne narcystyczne zachowania o których czytam (i z którymi miałam styczność poprzez właśnie mojego ex) zauważam u siebie, takie jak nagłe wybuchy złości, brak umiejętności zrozumienia czyichś uczuć, wyolbrzymianie swoich osiągnieć (oczywiście tylko przy "publice", bo prywatnie i "w mojej głowie" jest wręcz odwrotnie), a co gorsza...częsta manipulacja moim obecnym partnerem. Nie zdaję sobie sprawy z tego od razu, dopiero po wszystkim, kiedy "emocje opadną" i zacznę analizować moje zachowanie. To jest też coś, czego kiedyś nie robiłam, a co regularnie robię od 2 lat - analizuję każde swoje zachowanie i staram się przewidzieć jego skutek: co nim osiągnę i jak zwiększyć szansę na osiągnięcie celu za pomocą takiego, bądź innego zachowania.
Witam. Jesli mowi Pani po angielsku to bardzo polecam serie Dr. Ramani na youtube dotyczaca dynamiki w zwiazkach narcystycznych i rozmaitych ich elementow jak rowniez ich wplywu dlugoterminowego na partnera takiej osoby. Po takich zwiazkach jesli dotad Pani tego nie zrobila przydatna jest terapia zeby poradzic sobie z konsekwencjami takiej relacji. Dobrze jest rowniez przyjrzec sie powodom ktore do takiej relacji zaprowadzily zeby zwiekszyc swoja szanse unikniecia takiego wyboru w przyszlosci. Zastanawianie sie nad tym czy to ze mna jest cos nie tak jest stalym elementem w trakcie trwania takiej relacji jak i po niej. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, z opisanych przez Panią trudno wnioskować, że Pani lub partner mają tzw dynamikę narcystyczną. Wybuchy złości czy brak rozumienia uczuć partnera mogą wynikać z wielu różnych kwestii. Przestrzegałbym przed przypisywaniem sobie lub bliskiej osobie łatek tego typu jak np. narcyz - mogą być one bardzo krzywdzące i niewspółmiernie obciążające dla własnej psychiki lub związku. Pozdrawiam
Z Pani opisu nie wynika jednoznaczna diagnoza. Raczej opisuje Pani trudności z jakimi się zmaga na co dzień i cierpienie jakiego doświadcza, nieustannie analizując swoje zachowanie. Sugeruję konsultację z psychoterapeutą, aby przyjrzeć się temu jak Pani obecnie funkcjonuje i jaki rodzaj wsparcia byłby dla Pani najbardziej odpowiedni. Pozdrawiam serdecznie. Agata
Twoje pytania dotyczące narcystycznych cech i zachowań są bardzo ważne, ponieważ zaczynasz dostrzegać pewne mechanizmy w swoim zachowaniu, co jest krokiem ku lepszemu zrozumieniu siebie.

Narcyzm, jak wiele zaburzeń osobowości, jest złożonym zjawiskiem, które w różnym stopniu może dotyczyć osób, a to, czy ktoś ma pełną świadomość swojego narcystycznego zachowania, zależy od wielu czynników, w tym od stopnia nasilenia zaburzenia. W przypadku osób z pełnym narcyzmem (tzw. zaburzenie osobowości narcystycznej), świadomość może być ograniczona, ponieważ często takiej osobie brakuje wglądu w swoje postawy i zachowania. Osoby narcystyczne często nie dostrzegają swoich zachowań jako problematycznych i nie rozumieją wpływu, jaki mają na innych. Często w ich percepcji są oni "w porządku", a to inni mają z nimi problem. Zatem, jeśli chodzi o narcyza, samo uznanie własnych cech narcystycznych jest mało prawdopodobne, ponieważ ich tożsamość opiera się na idealizacji siebie i potrzebie podziwu.

W przypadku jednak osób, które zauważają pewne narcystyczne cechy u siebie, jak Ty, może to oznaczać, że jesteś w stanie wyjść poza sztywne mechanizmy obronne, które towarzyszą pełnemu narcyzmowi. Twoja zdolność do refleksji i chęć analizy swojego zachowania sugerują, że masz większą świadomość siebie i swoich emocji. To już oznacza, że jesteś na dobrej drodze do zrozumienia swoich reakcji i zmiany. Warto jednak zauważyć, że rozpoznanie tych cech nie jest wystarczające, by całkowicie je zmienić. To wymaga długotrwałej pracy nad sobą.

Jeśli chodzi o manipulację – jest to częsty mechanizm wśród osób z narcystycznymi cechami, ponieważ potrzeba kontroli i podziwu może prowadzić do wykorzystywania innych dla własnych celów. Twoja refleksja nad tym, jak często manipulujesz swoim partnerem, jest bardzo ważnym krokiem w kierunku samorozwoju. Samoświadomość tych zachowań, jak zauważasz, pojawia się po czasie, gdy emocje opadną. To daje Ci szansę na naukę rozpoznawania swoich reakcji w trakcie, co jest fundamentem zmiany.

Zrozumienie mechanizmów, które za tym stoją, to klucz do pracy nad sobą. Jeśli analizujesz swoje zachowanie, starasz się przewidzieć skutki swoich działań i pracujesz nad tym, by je zmieniać, to jest to zdrowa droga do autokontroli. To może być proces, który będzie wymagał czasu i zaangażowania, ale jest możliwy do przejścia.

Zachęcam Cię, byś kontynuowała tę pracę nad sobą i, jeśli to możliwe, rozważyła terapię. Psychoterapia może pomóc w głębszym zrozumieniu korzeni tych zachowań oraz wypracowaniu nowych strategii radzenia sobie. Warto skupić się na rozwijaniu empatii i zdolności do rozumienia emocji innych, a także na pracy nad regulowaniem impulsów, takich jak wybuchy złości. Z czasem można nauczyć się wyrażania swoich potrzeb i emocji w zdrowszy sposób.

Masz ogromną wartość w tej refleksji, którą podejmujesz. Świadomość swoich działań jest kluczem do zmiany, a Twoje kroki w kierunku pracy nad sobą mogą prowadzić do głębszej zmiany w zachowaniu i relacjach. To ważny moment w Twoim rozwoju.

Eksperci

Hanna Dmitrzak-Paszek

Hanna Dmitrzak-Paszek

Psycholog

Nekla

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Ewa Bąk

Ewa Bąk

Psycholog

Piaseczno

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: zaburzenia osobowości
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.