Czy nurt gestalt jest skuteczny na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne?

4 odpowiedzi
Czy nurt gestalt jest skuteczny na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne?
Dzień dobry,

różne modalności psychoterapeutyczne mają nieco (a czasem istotnie) inne założenia i inne metody pracy z określonymi problemami.

Przykładowo, terapie behawioralno-poznawcze głównie koncentrują się na objawach i ich niwelowaniu. W wypadku zaburzeń obsesyno-kompulsyjnych są to oddziaływania ukierunkowane na zredukowania obsesyjnych myśli czy kompulsji.

Z kolei psychoterapia Gestalt traktuje objawy jako zewnętrzne manifestacje głębiej zakorzenionych problemów, których mechanizm / uwarunkowania są odkrywane i zgłębiane podczas psychoterapii.

Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno terapie CBT, jak i podejścia integracyjne, psychodynamiczne czy Gestalt odnoszą pozytywne skutki w radzeniu sobie z w/w zaburzeniami, choć oczywiście żaden z tych nurtów nie daje gwarancji pełnego "wyleczenia" (można wówczas jednak liczyć na złagodzenie nieprzyjemnych objawów).

Na koniec dodam jeszcze, że większość badań nad skutecznością psychoterapii wskazuje, że czynnikiem znacznie ważniejszym od konkretnej psychoterapeutycznej modalności wpływającym na skuteczność procesu terapeutycznego jest relacja. Jeśli zatem szuka Pan/Pani dla siebie odpowiedniego specjalisty, warto wybrać takiego, który jest nie tylko kompetentny (doświadczenie w pracy, certyfikat itp.), ale przede wszystkim, któremu Pan/Pani ufa i czuje się w relacji z nim komfortowo i bezpiecznie.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Każdy nurt, podejście posiada metodologię do poprawy zdrowia psychicznego Pacjenta. Ten także. A może nawet okazać się, że to będzie rezonowac z Pacjentem. Wszystko zależy od osoby prowadzącej terapię, jej umiejętności oraz doświadczenia. Pozdrawiam serdecznie Edyta Agnieszka Wójcik Psycholog
W świetle teorii Gestalt zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne traktowane są są jako przejaw kreatywnego przystosowania, chroniącego osobę przed większym cierpieniem. Dlatego ważnym aspektem w pracy terapeutycznej jest poszerzanie świadomości ciała, które reaguje na kontakt z otoczeniem w określony sposób i odkrywaniu funkcji ochrony.
Zaburzenia psychosomatyczne czy zachowania obsesyjno-kompulsywne często mają swoje źródło w braku umiejętności życia chwilą. Jako terapia skoncentrowana na tu i teraz Gestalt dużą rolę przykłada do eliminowania zmartwień osadzonych czy to w odległej przeszłości, czy w potencjalnej przyszłości. W wielu przypadkach wystarczy tylko tyle, aby odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Podejście Gestalt wykracza poza teoretyczne ramy i ciągłe rozpamiętywanie przeszłości, co ułatwia zerwanie z jałowymi przemyśleniami. To samo dotyczy zamartwiania się tym, co jeszcze się nie wydarzyło. Terapeuta lub grupa pomagają pacjentowi radzić sobie z uporczywymi myślami. Umożliwiają to techniki relaksacyjne oraz stopniowe odzyskiwanie panowania nad własnymi reakcjami, płynące z konfrontacji z lękami w warunkach kontrolowanych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.