Czy odruch wymiotny podczas płaczu u dorosłej osoby jest czymś normalnym?

3 odpowiedzi
Czy odruch wymiotny podczas płaczu u dorosłej osoby jest czymś normalnym?
Tak, może być taka reakcja psychosomatyczna na nadmiar emocji, efekt przeciążenia czymś (myślami negatywnymi na swój lub bliskiej osoby, temat). Może też tak reagować osoba w konsekwencji wzrostu chemii stresu w organizmie (kortyzol, noradrenalina, adrenalina etc.), których wyrzut nie reguluje pracy soków żolądkowych czy procesów trawiennych, lecz raczej je upośledza, ogranicza. Nasz organizm, nasza nieświadoma struktura osobowości, broni się przed niechcianymi i niepotrzebnymi oraz przeciążającymi system czynnikami. Proszę poczytać o psychicznych wymiotach (womitacjach), towarzyszących lękom separacyjnym, związanym z nieuświadomionym lękiem przed utratą kogoś bliskiego. PZDR

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nasze ciało reaguje na odczuwane przez nas emocje, stany emocjonalne. Intensywność, rodzaj reakcji psychosomatycznej może być u każdej osoby całkowicie inna- zależna od sytuacji, emocji, jej intensywności. Pozdrawiam!
Dzień dobry, Takie reakcje mogą być spowodowane przez intensywną stymulację układu nerwowego, który w stanie silnego napięcia emocjonalnego wpływa na różne części ciała, w tym na układ trawienny. Odruch wymiotny podczas płaczu może być wynikiem fizycznego napięcia i stresu, jak również może mieć związek z mechanizmami obronnymi organizmu, które w ekstremalnych sytuacjach są aktywowane w sposób, który nie jest typowy dla codziennego funkcjonowania.

Jednakże, jeśli odruch wymiotny staje się regularnym zjawiskiem towarzyszącym emocjom lub występuje także w innych sytuacjach, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być sygnał, że reakcje te mają głębsze przyczyny, takie jak problemy z układem trawiennym, nadmierna reaktywność na stres, czy też inne kwestie zdrowotne wymagające uwagi.

W takich przypadkach pomocna może być nie tylko konsultacja medyczna, ale także wsparcie psychologiczne, które pomoże w zarządzaniu stresoremami i nauczeniu się technik radzenia sobie ze stresem oraz intensywnymi emocjami. Pozdrawiam serdecznie!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.