Czy odziedziczyłam po mamie ChAD?

3 odpowiedzi
Szanowny Doktorze. Moja mama choruje na chorobę afektywną dwubiegunową. Zażywa lit i od jedenastu lat nie ma już nawrotów – ani depresyjnych, ani maniakalnych. Ja epizodów depresyjnych przeszłam w swoim życiu pięć. Ze względu na młody wiek podczas pierwszej depresji, jej charakter i dziedziczność, lekarz stwierdził, że ja także mam ChAD i jestem w tym kierunku leczona. Miałam wtedy rocznikowo szesnaście lat. Teraz dwadzieścia trzy. Biorę lamitrin. Wiem, że choremu na dwubiegunowe trudno w tym temacie uwierzyć, ale nie miałam nigdy epizodu maniakalnego. Na ile epizodów depresji występuje mania? Czy faktycznie mogłam po mamie odziedziczyć chorobę? Czy jest szansa, że mania nie wystąpi wcale? Widziałam jaką wyniszczającą chorobą jest ChAD. Widziałam jak mama szalała w chorobie, piła, robiła długi, głupie/dziwne rzeczy. Jej pobudzenie, euforię, gonitwę i zaliczone dwa szpitale psychiatryczne. Nie ukrywam, że trochę się boję i martwię. I dalej sceptycznie podchodzę do tej diagnozy ze względu na brak epizodu maniakalnego.
Szanowna Pani
Na pewno nie można mówić o pewności wystąpienia tej samej choroby u członków rodziny osoby, u której rozpoznano ChAD, jedynie prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest wyższe. Z drugiej strony występowanie nawracających epizodów depresyjnych jest również wskazaniem do leczenia, również podtrzymującego, niewykluczone iż mogły u Pani wystąpić zaburzenia hipomaniakalne, nie będące pełnoobjawową manią, które pozwoliły lekarzowi prowadzącego na postawienie również u Pani takiego rozpoznania jak u mamy. Nie ma reguły pozwalającej na wyliczenie na ile epizodów depresji może wystąpić epizod maniakalny, są osoby które w przebiegu choroby doświadczają praktycznie samych nawrotów depresji, a zespół maniakalny wystąpił jedynie raz w życiu. Na pewno to, że jest Pani pod kontrolą psychiatryczną minimalizuje możliwość wystąpienia poważnego pogorszenia stanu psychicznego. Kwestia rozpoznania pozostaje moim zdaniem drugorzędna, jeżeli leczenie pomaga w utrzymaniu stabilnej formy psychicznej. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Zwykle osobiści staram się nie rozpoznawać chorób "na wyrost". CHAD jest chorobą w której wystąpiły obie fazy maniakalna i depresyjna. Obecnie z tego co Pani pisze występowały jedynie depresje więc wg mnie powinna być Pani leczona na CHAJ. Jednakże leczenie które Pani otrzymuje tj. lamotryginę jest zasadne. Dziedziczymy pewną predyspozycję do choroby np CHAD, jednak nie jest to pewne że ona u Pani wystąpi. Bez osobistego badania niestety nie jestem w stanie Pani bardziej szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie. Pozdrawiam!
Choroba afektywna dwubiegunowa jest chorobą, która może zostać przekazana w genach. Oczywiście nie musi ujawniać się w każdym pokoleniu, gdyż jej pojawienie się u danej osoby zależne jest to od wielu różnych czynników. Występowanie choroby w rodzinie jest czynnikiem ryzyka pojawienia się jej u Pani. Ponadto młody wiek i pewne charakterystyczne cechy tzw. depresji dwubiegunowej mogą przesądzać o jej rozpoznaniu, a w Pani przypadku o jej podejrzeniu. Jeżeli psychiatra wysnuł podejrzenie, że Pani zaburzenia mogą mieć charakter dwubiegunowy włączenie lamotryginy w epizodzie depresyjnym jest słusznym wyborem. Nie ma kryteriów ile epizodów depresji musi mieć pacjent żeby wystąpił epizod hipo-lub maniakalny. Być może te epizody u Pani nie wystąpiły, gdyż lamotrygina, która poza efektem przeciwdepresyjnym jest także tzw. lekiem stabilizującym nastrój i niejako pełni "funkcję ochronną " przed manią...Ponadto, w zaburzeniach ze spektrum dwubiegunowości nie jest konieczne wystąpienie pełnego epizodu maniakalnego, jakie miały miejsce u Pani mamy. Mogą to być epizody hipomanii lub ogólnie i w skrócie mówiąc chwiejność emocjonalna, wpływająca na funkcjonowanie. Myślę, że warto zaufać swojemu psychiatrze :-) pozdrawiam

Eksperci

Katarzyna Szklanecka

Katarzyna Szklanecka

Psycholog

Warszawa

Hanna Dmitrzak-Paszek

Hanna Dmitrzak-Paszek

Psycholog

Nekla

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Cieślak

Joanna Cieślak

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Barbara Chudy

Barbara Chudy

Hematolog, Internista

Tarnów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 31 pytań dotyczących usługi: choroba afektywna dwubiegunowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.