Czy opatrunek gipsowy jest wystarczającym tzn. dającym szansę na wyleczenie "zamiennikiem" operacyjn

1 odpowiedzi
Czy opatrunek gipsowy jest wystarczającym tzn. dającym szansę na wyleczenie "zamiennikiem" operacyjnego zespolenia śródszpikowego kości podudzia , przy braku zrostu kości ?
6 miesięcy temu po wypadku , Wieloodłamowe otwarte IIIA złamanie kości podudzia prawego , Na SOR dzięki fachowości zespołu medycznego udało się poskładać nogę i został założony stabilizator zewnętrzny zamocowany w 5 punktach na kości piszczelowej i stawie skokowym oraz wstępnie zgrubnie zeszyta zerwana skóra wokół podudzia , po dwóch tygodniach skóra została zeszyta docelowo . Przez kolejne 3 miesiące kontrolne prześwietlenia RTG nie wykazały zrostu złamanych w wielu miejscach kości piszczelowej oraz strzałkowej wiec lekarz stwierdził że po wygojeniu ran najlepszą metodą będzie zespolenie śródszpikowe kości piszczelowej , kość strzałkowa miałaby pozostać niezespolona . Po 5 i pół miesiącach od wypadku został zdjęty stabilizator zewnętrzny i jednocześnie założony opatrunek gipsowy stopowo udowy , ponieważ po przeczytaniu wielu informacji na temat ewentualnych komplikacji czy powikłań , chyba ze strachu , nie wyraziłem zgody na zespolenie śródszpikowe . Niestety stopa od pierwszej operacji jest skręcona w kierunku dół i do wewnątrz , po zdjęciu stabilizatora i założeniu opatrunku gipsowego to skręcenie stopy pozostało więc mam też pytanie czy później ewentualna rehabilitacja może przywrócić stopę po pierwotnego ułożenia ?
Doznał Pan bardzo poważnego urazu, w którym wymienione powikłania są niestety bardzo częste. Pana przypadek jest też dość specyficzny, gdyż zazwyczaj nie czeka się z konwersją ze stabilizatora zewnętrznego na stabilizację wewnętrzną aż 5 miesięcy. I raczej rzadkością jest zakładanie jako alternatywy po 6 misiącach opatrunku gipsowego. Ciężko się ustosunkować, dlaczego takie leczenie zostało podjęte, być może z powodu stanu tkanek miękich. Fizjoterapia skrzywienia nogi nie wyprostuje. Tu pomoże jedynie osteotomia korekcyjna i stabilizacja wewnętrzna. Ale podkreślam, trudny, złożony przypadek, który ciężko ocenić bez zdjęć RTG i obejrzenia pacjenta.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Marian Warda

Marian Warda

Ortopeda

Lublin

Adrian Wawrzyniak

Adrian Wawrzyniak

Fizjoterapeuta

Szczecin

Jędrzej Pakólski

Jędrzej Pakólski

Fizjoterapeuta

Kraków

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 254 pytań dotyczących usługi: złamania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.