Czy operacja usunięcia woreczka żółciowego w mojej sytuacji jest konieczna. mam pobolewania w prawym

4 odpowiedzi
Czy operacja usunięcia woreczka żółciowego w mojej sytuacji jest konieczna. mam pobolewania w prawym podrzebrzu,oraz pod prawa łopatka co zapewne stanowi o chorym woreczku ale tez pobolewa mnie w lewym nadbrzuszu. Dodatkowo mam rozpoznane liczne uchyłki jestowe oraz owrzodzenie jelit z wycinka pobranego przy ostatnie kolonoskopii mam taki opis i to po łacinie//Fragmenta telae necroticae in statu infiltrationes granulocytariae et fragmentum mucosae intestini crassi in statu inflammationis chronicae activae gradu magno-ulceratio intestini .crassi.. Teraz pytanie dotyczy.. USG woreczka żółciowego; Wątroba prawidłowej wielkości i echogeniczności, bez zmian ogniskowych. Pecherzyk żółciowy niepowiększony o pogrubiałej równomiernie ścianie do 3mm bez złogów PŻW w normie,trzustka śledzona nerki /drobna torbiel centralna ok 8mm w prawej nerce bez zmian morfologicznych, Aorta w normie pęcherz moczowy umiarkowanie wypełniony,prawidłowy wolnego płynu w jamie brzusznej nie widać.............operować czy nie .kilku lekarzy i rózne zdania nie wiem co robić . Nie gorączkuje nie wymiotuje nic poza tymi pobolewaniami .
Pogrubiała ściana świadczy o przebytym zapaleniu ściany pęcherzyka.Upośledzone obkurczanie się powoduje bóle.Postępowanie jest takie jak w kamicy jeżeli są dolegliwości bólowe to jest wskazanie do operacji.

Opis moze wskazywac na stan zapalny lub przebyty stan zapalny. Pogrubiała ściana może świadczyc rowniez o innych patologiach. Usuniecie i zbadanie pecherzyka da jednoznaczna odpowiedz.
Nie ma wskazań do usunięcia pęcherzyka żółciowego. Przyczyną dolegliwości może być choroba j. grubego. P.Orlicki
Należy wykonac kontrolne badanie USG w innym ośrodku medycznym a jeśli to nie rozsztrzygnie problemu to badanie typu rezonans Magnetyczny dróg żółciowych tzw. cholangio-MRI