Czy ósemki mogą być odpowiedzialne za PNDS?

5 odpowiedzi
Witam, od dłuższego czasu (około rok) mam problem z ściekaniem kataru po tylnej ścianie gardła (PNDS). Objawia się to tym, że ciągle czuję, że coś mi tam spływa oraz wiecznie chrząkam, czasem świszczący oddech. Objawy nasilają się gdy w pomieszczeniu jest duża wilgotność, wtedy zaczynam chrząkać bez przerwy Do tego czasem mam spuchnięte dziąsła. Nie wiem czy jeden objaw z drugim ma coś wspólnego, ale po kilku wizytach u laryngologa wciąż brak poprawy. Badania alergiczne zrobione - brak alergii, tomografia zatok zrobiona, wyszło niewielkie zgrubienie w prawej przegrodzie. Objawy pasują idealnie do niealergicznego nieżytu nosa. Jak leczyć? Tylko operacyjnie?
Czy wszystko mogło mieć swój początek z wyrośnięciem ósemek? Czy w ogóle szukać gdzieś indziej przyczyny?
Witam
Trudno powiedzieć - zawsze warto spróbować intensywne leczenie zachowawcze a jeśli nie da zadowalającej poprawy to leczenie operacyjne. Ósemki nie są raczej przyczyna PNDS
Pozdr Stanisław Nitek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
PNDS to bardzo dokuczliwa choroba, niezwykle trudna w diagnostyce i leczeniu. Najbardziej kompetentni w tej materii są foniatrzy. Może warto go odwiedzić.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski
Witam serdecznie!
Konieczna weryfikacja pod kątem pochodzenia wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?
Niezbędna konsultacja laryngologiczna z rozważeniem badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), endoskopia?
W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna, mentol).
W odniesieniu do opisywanego przypadku możemy podejrzewać zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (PNDS). U podłoża PNDS leżą najczęściej:
1. częste choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych;
2. alergiczny nieżyt nosa oraz niealergiczny nieżyt nosa;
3. zapalenie zatok obocznych nosa – ostre lub przewlekłe;
4. wady anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa; polipy nosa;
5. refluks żołądkowo-przełykowy;
Zmienne temperatury otoczenia,wdychanie drażniących substancji, takich jak dym tytoniowy czy opary substancji chemicznych, także mogą sprzyjać nadmiernej produkcji śluzu w górnych drogach oddechowych i objawiać się jego ściekaniem po tylnej ścianie gardła.
Pozdrawiam.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Można też spróować lekami p/alergicznymi ( przynosza zmniejszenie -nie ustapiebnie dolegliwości ) i lub obkurczyć zmniejszyć małzwiny noswe dolne .
Proszę spróbować irygacje nosa przed pójściem spać

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.