Czy osoba w typowej depresji klinicznej nie chce lub czy nie potrafi przeżywać innych emocji niż głó

2 odpowiedzi
Czy osoba w typowej depresji klinicznej nie chce lub czy nie potrafi przeżywać innych emocji niż głównie te "pesymistyczne"?
Mogłabym po prostu odpowiedzieć "tak", ale chciałabym nieco rozwinąć tą kwestię aby Pan/Pani miał/a możliwość pochylenia się nad tym tematem. W stanach depresyjnych następuje obniżona możliwość odczuwania uczuć przyjemnych, ograniczenia zainteresowań, które sprawiały przyjemność w przeszłości. Zdecydowanie przeważa obniżenie nastroju, smutek, bezsilność (nawet w zakresie spraw sanitarnych, zaprzestanie lub coraz rzadsza potrzeba higieny osobistej, trudność związane ze wstaniem z łóżka), anhedonia (trudności w odczuwaniu uczuć przyjemnych), trudności w podejmowaniu wydawałoby się nawet prostych decyzji, zwiększenie męczliwości, napady płaczu, drażliwość, poczucie bycia nieatrakcyjnym, niepotrzebnym, gorszym czy brak sensu i perspektyw na dalsze życie. Przy tych objawach może wystąpić odczuwanie wewnętrznego niepokoju czy "lęku w klatce piersiowej".
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
Osoba chorująca na zaburzenia depresyjne doświadcza dominujących emocji negatywnych, takich jak smutek, beznadziejność, przygnębienie i pesymizm. Jednak nie oznacza to, że nie jest w stanie przeżywać innych emocji. Osoby z depresją nadal są zdolne do odczuwania różnych emocji, ale te negatywne uczucia mogą zaciemniać ich percepcję i wpływać na sposób, w jaki interpretują i reagują na różne sytuacje.

Depresja może prowadzić do tłumienia innych emocji pozytywnych, takich jak radość, zadowolenie czy entuzjazm. Osoba z depresją może mieć trudności z dostrzeganiem pozytywnych aspektów życia i cieszeniem się z rzeczy, które kiedyś sprawiały jej przyjemność. To może wprowadzać wrażenie, że jedynymi dominującymi emocjami są te negatywne.

Warto zrozumieć, że depresja jest złożonym zaburzeniem psychicznym, które wpływa na całą gamę emocji i funkcji psychicznych. Nie jest to jednolite doświadczenie dla wszystkich osób cierpiących na depresję, i indywidualne doświadczenia mogą się różnić.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek