Czy osoba z IQ na poziomie 77 poradzi sobie w zwykłej szkole? Czy powinna uczyć się w szkole specjal

2 odpowiedzi
Czy osoba z IQ na poziomie 77 poradzi sobie w zwykłej szkole? Czy powinna uczyć się w szkole specjalnej? A jeśli uda się jej ukończyć szkołe zwykłą to na jakim poziomie i z jakimi wynikami? Czy jest w stanie zdobyć wykształcenie średnie?
Witam. Przywołany IQ oznacza iloraz poniżej normy, ale nie wskazuje on jeszcze na niepełnosprawność intelektualną. Nie kwalifikuje więc dziecka do szkolnictwa specjalnego. Odpowiedź na zadane pytanie jest niejednoznaczna, bo wymagałaby oceny wszystkich obszarów funkcjonowania dziecka, jego wieku, dotychczasowych doświadczeń edukacyjnych i wychowawczych. Zwykle rozwój nieharmonijny przy obniżonym potencjale intelektualnym sugeruje naukę w szkole integracyjnej (mniejsza liczba dzieci w klasie pozwala na większą indywidualizację kształcenia) lub masowej (ale z określeniem odpowiedniego poziomu pomocy i oceną po czasie, czy dziecko radzi sobie adekwatnie do oczekiwań - jeśli nie, warto rozważyć zmianę placówki na integracyjną). Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Początek edukacji szkolnej to szczególny czas trudnych decyzji dla rodziców (opiekunów) dziecka, którego rozwój nie przebiega w sposób typowy. Pojawiają się różne opinie i rady specjalistów ... ale też często obawa rodzica przed podjęciem decyzji, która zaważy na przyszłości dziecka. Myślę, że w opisanym przypadku szkoła integracyjna może zapewnić nauczanie odpowiadające możliwościom i potrzebom dziecka. Ważne, aby oprócz umiejętności szkolnych (na które często kładzie się duży nacisk) zapewnić dziecku korzystne środowisko budowania obrazu siebie i uczenia się umiejętności społecznych w pozytywnej grupie rówieśniczej. Od nich także w znacznym stopniu będzie przecież zależało poczucie spełnienia młodego człowieka w " dorosłej" przyszłości. Życzę powodzenia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.