Czy osobowość nieprawidłowa to inaczej zaburzenia osobowości?

3 odpowiedzi
Czy osobowość nieprawidłowa to inaczej zaburzenia osobowości?
Dzień dobry,
sformułowanie "osobowość nieprawidłowa" jest skrótem myślowym odpowiadającym klinicznemu określeniu osobowości nieprawidłowo ukształtowanej lub osobowości zaburzonej. Można go używać zamiennie z terminem zaburzeń osobowości.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak, chociaż w dużym skrócie. Sformułowanie "osobowość nieprawidłowa" jest często stosowane na określenie "zaburzeń osobowości" w bardziej ogólny sposób. Oba terminy odnoszą się do trwałych i głębokich wzorców myślenia, emocji oraz zachowania, które znacząco odbiegają od normy i mogą w konsekwencji wpływać na funkcjonowanie jednostki oraz jej relacje z innymi ludźmi.

Natomiast termin "zaburzenie osobowości" jest bardziej precyzyjny i specyficzny, ponieważ odnosi się do określonej kategorii diagnozowanych zaburzeń psychologicznych, które są opisane w klasyfikacji chorób psychicznych, takiej jak Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) lub Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). W tych systemach klasyfikacyjnych znajdują się różne rodzaje zaburzeń osobowości, takie jak borderline, narcystyczne, unikające, schizoidalne itp.

Mianem "osobowości nieprawidłowej" można określić zachowania, które wydają się być nietypowe lub trudne w kontekście społecznym, ale niekoniecznie spełniają kryteria konkretnego zaburzenia osobowości. Jest to bardziej ogólny i niespecyficzny termin.
Osobowość może być interpretowana, jako trwałe cechy charakteru i postawy człowieka. Bywa, że te trwałe cechy np. lękliwość, nieśmiałość, wrogość, agresywność, egocentryzm, nieufność, powodują cierpienie lub znaczne upośledzenie funkcjonowania społecznego dla samych osób, są powodem ich trudności w kontaktach interpersonalnych i w funkcjonowaniu społecznym. Wówczas można stwierdzić, że osoby te cierpią na zaburzenia osobowości.
Różne typy zaburzeń osobowościowych mogą mieć obszary wspólne, wzajemnie pokrywające się, a właściwa diagnoza wymaga zrozumienia interakcji zachodzących pomiędzy czynnikami psychologicznymi, biologicznymi i społecznymi, a także czynnikami o podłożu organicznym.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.