czy osobowość z pogranicza i zależna mogą "mieszać" się w jednej osobie? ostanio czytałam o nich obu

6 odpowiedzi
czy osobowość z pogranicza i zależna mogą "mieszać" się w jednej osobie? ostanio czytałam o nich obu ponieważ źle się czułam i w pewnym stopniu czuje, że one obie mnie opisują. szczerze jestem bardzo zagubiona. wiem że testy w internecie to nie jest rzetelne źródło informacji i nie chce też używać terminów psychologicznych jak "łat". ale kiedy odpowiadalam na te wszystkie pytania to czasem bylam az zaskoczona jak adekwatne sa do mojej osobowości. może po prostu jestem trochę niestabilna i to nie musi być żadne zaburzenie? ale kiedyś tak nie było. tak naprawdę z roku na rok jest coraz gorzej, coraz ciężej jest mi radzić sobie z rzeczami z ktorymi kiedys rowniez mialam problemy ale o wiele mniejsze. mam 18 lat, nie chce brzmiec żałośnie. w mojej glowie juz brzmie żałośnie. ale nie wiem co robić. nie czuje zeby było to na tyle poważne aby ktos z mojego otoczenia sie tym zainteresowal ale wcale sie nie dziwie bo czulabym sie zbyt zalosnie mowiac komus o tym wszystkim co czuje. najbardziej nienawidze mysli ze po prostu jestem przewrazliowiona na swoim punkcie i ze tak naprawdę jestem egoistką. to jest moj największy strach, ze jestem egoistką. nie chce byc egoistką i nie chce być przewrażliwiona na swoim punkcie ale nie widze granic miedzy egoizmem, zwykłym poczuciem wartosci i szacunku do samego siebie a zaburzeniem osobowości. mam dosc
Zachęcam do rozmowy ze specjalistą (psychiatra, psycholog kliniczny), który mógłby zdiagnozować problem oraz udzielić odpowiedzi, czy występuje u Pani zaburzenie osobowości. Jak Pani trafnie zauważyła, internetowe testy to nie jest rzetelne źródło informacji.

Dzień dobry. Znaczna ilość testów, które można znaleźć w internecie, jest tak dostosowana, aby być adekwatną do jak największej części społeczeństwa. Nawet rzetelne testy psychologiczne same w sobie stanowią tylko część procedury diagnostycznej. Nie ma więc większego sensu uznawać ich wyników za pewnik. Pani przemyślenia, jak i obawy, mogą jednak mieć źródło w przeczuciach, które warto zweryfikować. Najlepszym rozwiązaniem jest więc konsultacja z odpowiednio wykwalifikowanym specjalistą od zdrowia psychicznego. Proszę rozważyć wizytę u psychologa, terapeuty czy psychiatry. Specjalista od zdrowia psychicznego nie tylko rozwieje Pani wątpliwości, ale również pomoże w podjęciu dalszych kroków ku polepszeniu Pani samopoczucia oraz lepszego poznania siebie samej. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Rozumiem, że obecnie doświadczasz trudności emocjonalnych i poszukujesz zrozumienia swojej sytuacji. Jednakże, aby dokładnie ocenić ewentualne zaburzenia psychiczne, zalecam skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, takim jak psycholog czy psychoterapeuta.
Osobowość z pogranicza (borderline) oraz osobowość zależna to różne zaburzenia osobowości, które mogą występować współistniejąco lub wykazywać pewne podobieństwa w symptomach. Testy online, choć mogą dostarczyć pewne wskazówki, nie zastępują profesjonalnej oceny.

Warto podkreślić, że doświadczanie trudności psychicznych, zwłaszcza w okresie dojrzewania, niekoniecznie musi skutkować obecnością zaburzenia osobowości. Niemniej jednak, jeśli zauważasz pogorszenie się swojego stanu psychicznego z upływem czasu, warto rozważyć skonsultowanie się z terapeutą w celu zrozumienia i skutecznego radzenia sobie z tymi trudnościami.
Zachęcam do poszukiwania profesjonalnej pomocy specjalisty, który pomoże zidentyfikować źródło Twoich trudności emocjonalnych oraz opracować skuteczne strategie radzenia sobie z nimi. To proces, który wymaga odwagi, samorefleksji i otwartości na ewentualne zmiany.

Jeśli odczuwasz brak samoakceptacji oraz obawy związane z egoizmem, warto wspólnie z terapeutą zgłębić te aspekty i pracować nad budowaniem pozytywnego obrazu siebie. Pamiętaj, że poszukiwanie pomocy nie oznacza słabości, lecz może być ważnym krokiem w kierunku własnego dobrostanu psychicznego.
Dzień dobry, przede wszystkim pragnę podkreślić, że poszukiwanie informacji i chęć zgłębiania tego co się dzieje wewnątrz nas nie jest w żadnym wypadku żałosne, a raczej wymaga pewnej otwartości i wrażliwości na siebie, swoje myśli i uczucia.
Tak jak Pani trafnie zauważyła, testy online nie są raczej adekwatną metodą diagnostyczną. Co więcej nawet testy psychologiczne (dużo bardziej rzetelne i starannie opracowane) są tylko pewnym składnikiem oceny zdrowia psychicznego i raczej nie powinny być analizowane bez przeprowadzenia chociażby wywiadu psychologicznego. Jeżeli widzi Pani u siebie pewne symptomy, czuje że coś się dzieje albo co więcej, że samopoczucie się pogorsza - zachęcam do konsultacji z psychologiem. Takie spotkanie pewnie pomoże Pani bardziej uporządkować myśli i dookreślić co się dzieje.
Odpowiadając jeszcze na pytanie z wątku zaburzenia osobowości z pogranicza i osobowości zależnej - tak, zgodnie z najnowszymi klasyfikacjami diagnostycznymi, są to dwa oddzielne zaburzenia. Część objawów może natomiast być podobna, jak nawet nie taka sama - często tym co może odróżniać te ''przenikające się symptomy'' różnych zaburzeń osobowoości, to funkcja jaką te objawy pełnią w całościowym funkcjonowaniu człowieka. Dodatkowo zaburzenia te mogą ze sobą współwystępować, co pokazuje tylko ogólnie jak trudnym przedmiotem jest diagnoza zaburzeń osobowości i raczej dla własnego dobra, nie powinno jej się wykonywać na własną rękę czy też w oparciu o szczątkowe informacje, które są dostępne w internecie.
Pozdrawiam serdecznie!
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Tak, zaburzenia osobowości mogą się mieszać pod postacią zaburzeń osobowości mieszanych. Aby stwierdzić jakiekolwiek zaburzenie osobowości konieczne są konkretne testy jak i pogłębiony wywiad diagnostyczny. Bez tego się nie obejdzie a informacje w testach lub innych narzędziach internetowych są nierzetelne oraz nietrafne, nie mają odpowiednich właściwości psychometrycznych jak i psychologicznych. Wie Pani jak jest - często potrafimy sobie nabrać do głowy za dużo i potem się tym przejmować. Jeśli zależy Pani na weryfikacji swoich odczuć - konieczna w tym aspekcie będzie diagnostyka ukierunkowana w tym zakresie. Diagnoza również nie określa człowieka - zaburzenia osobowości są również szerokie jeśli chodzi o wpływ na funkcjonowanie człowieka, co warto różnicować. Osoby z zaburzeniami osobowości mają również niesamowite zasoby oraz zalety, serio! Diagnoza i stawianie człowieka w niej i tylko widzenie przez ten pryzmat jego indywidualnego bytu - nie są właściwe. Dodatkowo - nie ma nic żałosnego w poszukiwaniu informacji o sobie, o poznawaniu siebie. To jest bardzo ważne i istotne. Jeśli Pani zależy na rozwoju w zakresie poznania siebie, co będzie miało dodatkowo terapeutyczny wydźwięk na Pani teraźniejsze i przyszłe życie - jak najbardziej proszę się zapisać do psychologa.

PS. myślenie o sobie i próbowanie odkrycia swojego wnętrza i funkcjonowania w rzeczywistości to nie jest egoizm.

Życzę Pani wszystkiego dobrego!
Dzień dobry, dzięki za podzielenie się swoją historią i emocjami. Tak jak wspomina Pani w swoim wpisie, testy w internecie przeważnie nie mają żadnego podłoża naukowego, a jako ludzie mamy tendencję do przypisywania tego o czym przeczytamy. Sądzę, że warto skorzystać z konsultacji psychologicznej bądź psychoterapeutycznej. Praca ze specjalistą np.nurtu poznawczo-behawioralnego mogłaby dać okazję do przyjrzenia się swoim myślą, które w konsekwencji wpływają na nasze emocje i zachowania.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.