Czy pani/pan miała/miał pacjenta który się pani/pana bał? Ja tak mam z moją psychiatrką, boję się np

2 odpowiedzi
Czy pani/pan miała/miał pacjenta który się pani/pana bał? Ja tak mam z moją psychiatrką, boję się np. zadawać jej pytania które mnie nurtują. I tak jak planuję pokazać psycholożce i psychoterapeutce screeny moich pytań tutaj, psychiatrce bym nigdy ich nie pokazała. Nie jest ona lekarką pełną empatii, wydaje się że w ogóle jej nie ma, ale mimo to nie chcę jej zmieniać, bo potrafi mnie zmotywować do podejmowania właściwych kroków w leczeniu, np. na ostatniej wizycie mocno mnie zmotywowała do postarania się o spotkania z psycholożką/psychoterapeutką. Chcę aby ona była ze mnie zadowolona i to mnie popycha do wykonywania jej poleceń. Niedawno znalazłam też jej konto na Facebooku i jest tam jej zdjęcie na którym się uśmiecha, aż się zdziwiłam że ona w ogóle się uśmiecha (wiem, każdy się chociaż czasem uśmiecha, ale ona jest taką osobą podczas moich wizyt u niej że aż ciężko uwierzyć że ona też się uśmiecha). Poza tym będąc w jej gabinecie zawsze czułam dyskomfort. A gdy poszłam do szpitala na jej oddział psychiatryczny to jak siedziałam z pielęgniarkami (wypełniały papiery przyjmując mnie do szpitala) ona przyszła i powiedziała coś w stylu "znam ją, to moja pacjentka", poczym ja powiedziałam do niej "dzień dobry", na co ona w ogóle nie odpowiedziała, tylko się we mnie wgapiała, poczułam się wtedy nieswojo. Była też później sytuacja że siedziałam pod drzwiami do łazienki w kolejce do mycia się a ona przechodziła obok, ja wtedy trzymałam tak dziwnie stopy, zamiast normalnie piętami na podłodze to opierałam stopy o podłogę tylko czubkami palców i ona przechodząc patrzyła na te moje stopy i aż się odchyliła, poczułam się wtedy oceniana. Oczywiście wszystko co złe na jej temat tu napisałam to mogą być jedynie moje wymysły spowodowane moją fobią społeczną, ale stwierdziłam że warto się podzielić moimi spostrzeżeniami i przekonać się co pani/pan o tym wszystkim myśli
Dzień dobry,
Na psychoterapeutę czy psychiatrę często projektujemy swoje uczucia czy emocje, które czujemy / czuliśmy do ważnych osób w nasyzm życiu, zwłaszcza rodziców ale nie tylko - czyli czujemy te emocje do specjalisty, często nieadekwatnie do sytuacji. Takie zjawisko nazywa się przeniesieniem i jest dość częste. Oczywiście Pani psychiatrka może byc osobą niezbyt miłą, ale Pani emocje do niej są pewnie nieadekwatnie wyolbrzymione. Warto popracować nad tym na terapii, zastanowić się kogo Pani w przeszłości się tak bała, terapeuta może pomóc "odkleić" te emocje od osoby psychiatrki i zająć się relacją, w której Pani je czuła.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Wojciechowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozumiem, że masz pewne obawy i trudności związane z twoją psychiatrą, które wydają się być związane z twoją fobią społeczną i ogólnym dyskomfortem w relacji z nią. To, co opisujesz, może być trudne i niekomfortowe. Warto pamiętać, że relacja z terapeutą jest kluczowa dla skutecznego leczenia, i jeśli czujesz, że ta relacja sprawia, że trudniej jest ci się otwarcie komunikować, może być wartościowe, aby to omówić z nią.

Oto kilka sugestii, które mogą pomóc:

Wyraź swoje uczucia: Jeśli jesteś w stanie, spróbuj otwarcie wyrazić swoje uczucia i obawy swojej psychiatrze. Może to pomóc w zrozumieniu twoich potrzeb i poprawie relacji. Jeśli masz trudności w wyrażaniu siebie w bezpośredni sposób, możesz napisać jej list lub przemyśleć swoje uczucia przed wizytą.

Rozważ dodatkową pomoc: Jeśli nadal masz trudności z komunikacją z psychiatrą i odczuwasz dyskomfort w jej obecności, rozważ rozmowę z innym specjalistą lub terapeutą w celu uzyskania wsparcia w radzeniu sobie z tymi trudnościami.

Szukaj wsparcia społecznego: Porozmawiaj o swoich uczuciach i doświadczeniach z osobami zaufanymi, takimi jak przyjaciele lub rodzina. Czasami rozmowa z innymi osobami może pomóc w lepszym zrozumieniu własnych potrzeb i perspektyw.

Rozważ zmianę terapeuty: Jeśli mimo prób nie jesteś w stanie poprawić relacji z obecną psychiatrą i nadal odczuwasz dyskomfort, możesz rozważyć możliwość zmiany terapeuty. Relacja terapeutyczna powinna być miejscem, w którym czujesz się komfortowo i wspierane.

Warto pamiętać, że terapia powinna być miejscem, w którym możesz otwarcie wyrażać swoje myśli i uczucia. Jeśli czujesz, że twoja obecna relacja z psychiatrą utrudnia ten proces, warto podjąć kroki, które pomogą ci znaleźć bardziej satysfakcjonujące i efektywne wsparcie terapeutyczne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.