czy pesymistyczne nastawienie do świata musi koniecznie wynikać z zaburzeń psychicznych, także zabur

2 odpowiedzi
czy pesymistyczne nastawienie do świata musi koniecznie wynikać z zaburzeń psychicznych, także zaburzeń osobowościowych i innych schorzeń poza-psychicznych albo traum i innych zdarzeń lub po prostu jakąś cechą poza ww. i będącą w normie (zdrowotenej)?
Pesymizm to dosyć szerokie pojęcie. Odpowiadając krótko na pytanie: nie musi wynikać z żadnych zaburzeń, ani schorzeń czy przeżytych traum. Może wynikać z cech indywidualnych, "wrodzonych" lub nabytych schematów myślowych - w tych przypadkach można nad tym pracować. Podobnie jak w przypadku nawyków żywieniowych - pomimo pewnych preferencji, wszystko jest do zmiany! Warto pamiętać, że genetycznie zdeterminowani jesteśmy w ok. 50%, drugie 50% kształtuje środowisko. Oczywiście i co do tych wartości naukowcy cały czas się spierają. Bywa, że pesymizm jako sposób myślenia może być pożyteczny. Tzw. pesymizm defensywny pomaga w radzeniu sobie z problemami, pozwala znaleźć rozwiązania. Zazwyczaj jednak pesymizm może utrudniać życie. Jeśli czujemy, że taki sposób myślenia nam przeszkadza, coś nam odbiera, warto nad tym pracować. Polecam na początek książkę Martina Seligmana pt.: "Optymizmu możesz się nauczyć".
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pesymistyczne nastawienie do świata nie zawsze musi wynikać z zaburzeń psychicznych, osobowościowych lub innych schorzeń. Ludzie różnią się pod względem temperamentu i doświadczeń życiowych, co może wpływać na ich ogólny sposób postrzegania świata. W niektórych przypadkach pesymizm może być wynikiem określonych warunków życiowych, stresu, czy też traumy, ale może także być związany z indywidualnym stylem myślowym.

Jednak gdy pesymizm staje się utrzymuje, prowadzi do znaczącego cierpienia lub wpływa negatywnie na funkcjonowanie społeczne, zawodowe czy osobiste, może to wskazywać na konieczność skonsultowania się z profesjonalistą. W niektórych przypadkach pesymizm może być objawem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę kontekst i skonsultować się z specjalistą.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.