Czy phenibut (lub też fenibut) jest szkodliwy dla zdrowia?

3 odpowiedzi
Czy phenibut (lub też fenibut) jest szkodliwy dla zdrowia?
Dzień dobry, wszystko zależy od dawki i kondycji naszego organizmu. Ogólnie lek ten stosowany pod nadzorem lekarza i przez krótki okres czasu powinien być bezpieczny dla zdrowia (wyjątek stanowią osoby z niewydolnością wątroby, chorobą wrzodową żołądka czy kobiety w ciąży lub karmiące). Ponadto jeśli jest się podatnym na uzależnienia to lepiej nie stosować tego środka. Przed użyciem każdego leku, i w przypadku przyjmowania innych leków najlepiej poradzić się lekarza. Pozdrawiam, Marzena Wacław-Pazera dietetyk kliniczny.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Phenibut (fenibut) to substancja psychoaktywna, która jest stosowana w celu zmniejszenia lęku, poprawy nastroju i snu. Wysokie dawki phenibutu mogą powodować euforię, senność i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Chociaż phenibut jest legalny w niektórych krajach jako suplement diety, nie jest zatwierdzony przez FDA (Food and Drug Administration) w USA jako lek ani suplement diety, a jego bezpieczeństwo nie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.

Długotrwałe i regularne stosowanie phenibutu może prowadzić do uzależnienia i tolerancji, co oznacza, że osoby z czasem potrzebują wyższych dawek, aby osiągnąć ten sam efekt. Ponadto, nagłe zaprzestanie stosowania phenibutu może prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia, takich jak lęk, niepokój, drgawki i bezsenność.

W związku z powyższym, nie zaleca się stosowania phenibutu bez konsultacji z lekarzem, a w szczególności nie należy przekraczać zalecanych dawek ani stosować go dłużej niż kilka dni. W przypadku problemów z lękiem i snem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który może zalecić bezpieczniejsze i bardziej skuteczne metody leczenia.
Każdy lek na receptę przyjmowany bez rekomendacji i opieki lekarskiej jest potencjalnie szkodliwy. Leki nie tylko pomagają, ale mogą mieć też działania niepożądane, które uaktywniają się w pewnych sytuacjach, które dla lekarza są oczywiste a dla pacjenta już nie. Proszę nie eksperymentować.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.