Czy picie wyłącznie wody alkaicznej jest lecznicze

3 odpowiedzi
Czy picie wyłącznie wody alkaicznej jest lecznicze
Nie ma obecnie wystarczających naukowych dowodów na to, że picie wyłącznie wody alkalicznej ma właściwości lecznicze.

Podstawowe pojęcie związane z wodą alkaliczną to jej pH - im wyższe pH, tym bardziej alkaliczna woda. Woda pitna o pH 7 jest neutralna, a poniżej 7 jest kwaśna, a powyżej 7 - zasadowa (alkaliczna). Niektórzy ludzie wierzą, że picie wody alkalicznej może pomóc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Jednakże, większość zdrowych ludzi jest w stanie utrzymać tę równowagę samodzielnie bez potrzeby wprowadzania zmian w diecie lub picia specjalnej wody.

Woda alkaliczna może być korzystna dla niektórych osób, na przykład dla tych, które mają problemy z kwaśnym refluksom lub nadkwaśnością żołądka, ale nadal nie ma wystarczających badań, aby udowodnić jej ogólną skuteczność w leczeniu lub zapobieganiu chorobom.

Ważne jest, aby pamiętać, że picie wyłącznie jednego rodzaju płynu, w tym wody alkalicznej, może prowadzić do niedoboru niektórych składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia. Warto zatem zadbać o zbilansowaną dietę oraz zwrócić się o poradę do lekarza lub dietetyka, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w swojej diecie lub sposobie odżywiania.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry.
Picie wody alkalicznej może pomóc w dolegliwościach refluksowych żołądka. Nie polecam picia wyłącznie wody alkalicznej. Warto wdrożyć również wodę mineralną i źródlaną jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych. Polecam wizytę u dietetyka klinicznego, który po zapoznaniu się ze stanem organizmu poleci odpowiedni sposób nawodnienia. Pozdrawiam serdecznie. Anna Sochacka. Poradnia Dietetyczna SOCHACKA.
Niestety nie ma badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby korzyści płynące z picia wody alkalicznej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.