Czy płeć terapeuty ma znaczenie dla procesu psychoterapii? Terapeuta do którego uczęszczałam przez 8

2 odpowiedzi
Czy płeć terapeuty ma znaczenie dla procesu psychoterapii? Terapeuta do którego uczęszczałam przez 8 miesięcy, w ostatniej minucie spotkania, powiedział,że powinnam udać się do kobiety terapeutki, bo mam problem z mężczyznami. Chcę dodać,że nigdy wcześniej na ten temat nie rozmawialiśmy.
Dzień dobry,
Płeć może mieć znaczenie, choć nie zawsze jest to kluczowe dla procesu terapii. W terapii zwykle zachodzi przeniesienie, czyli proces rzutowania swoich uczuć, które czujemy / czuliśmy do bliskiej osoby (najczęściej rodzica) na terapeutę. Możemy więc np przesadnie bać się terapeuty i jego reakcji, alo zabiegać o jego uznanie i akceptację, albo bardzo za nim tęsknić i go podziwiać itp. Przeniesieni moż ebyć mnieij lub bardziej nasilone. Dlatego czasem np. terapia z mężczyzną moze być za trudna, jesli boimy sie relacji z mężczyznami, albo odwrotnie, może nam właśnie pomóc przepracować te relacje, zwłaszcza relację z ojcem. Na różnych etapach terapii może być dla nas lepsza praca z kobieta lub mężczyzną. Ale to powinna być Pani decyzja, nie terapeuty. Terapeuta może coś Pani zasugerować, pokazać jak on to widzi, ale nie musi Pani się z tym zgadzać. Dlatego dobrze będzie na następnej sesji porozmawiać z nim o tym, co Pani o tym sądzi, jakie ta sugestia wzbudza w Pani emocje, przepracować to na terapii i wtedy ewentualnie podjąć decyzję o zmianie terapeuty.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako. Dla samej skuteczności psychoterapii płeć terapeuty nie ma większego znaczenia, natomiast dla relacji terapeutycznej - może mieć, jednak o tym decyduje klient(ka). Klienci mają prawo wybrać terapeutę - zarówno jeśli chodzi o nurt pracy i kompetencje, jak i pewne cechy osobiste, w tym płeć. Wiele zależy od tego, jakie potrzeby i wyobrażenia na temat procesu terapii ma klient(ka) i jak odnajduje się w relacji z konkretnym specjalistą. Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań zapraszam do kontaktu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.