Czy płukanie zatok ma sens przy przewlekłym zapaleniu zatok? TK wykazała w zatokach przynosowych

3 odpowiedzi
Czy płukanie zatok ma sens przy przewlekłym zapaleniu zatok?

TK wykazała w zatokach przynosowych. Miałem septoplastykę, leczenie antybiotykami i lekami stereoidowymi. Po całym procesie leczenie laryngolog rekomendował codzienne płukanie zatok przed snem, np. Irigasinem. Mam to traktować jak codzienną higienę, tzn. bez terminu zakończenia tego procesu.

Czy wlewając płyn do nosa ma sens w moim przypadku? Spotkałem się z poglądem, że "Nie ma żadnych wód i leków oczyszczających zatoki! to bełkot reklam TV bezwartościowych a czasem szkodliwych preparatów. Nie ma żadnej możliwości podania leków do wnętrza zatok oprócz zabiegu zwanej punkcją lub płukaniem zatok po operacyjnym dokonaniu specjalnego w tym celu połączenia z nosem. ".

Raz czy dwa wlałem płyn za mocno do zatok i miałem później zapalenie ucha, być możne spowodowany spowodowany irygacją. Laryngolog zasugerowała mi odstawienie irygacji na czas wszelkich infekcji. Jakie mogą być inne skutki uboczne irygacji?
Umiejętne płukanie nosa i zatok (przy otwartych ustach i z odpowiednim ciśnieniem) ma sens ale jest to tylko metoda wspomagająca - jeśli stosowana nieumiejętnie może spowodować zapalenie i/lub zatkanie ucha; skuteczniejsze jest płukanie nosa i zatok metodą Proetza (wykonywane w gabinecie lekarskim - ale nie wymaga zastosowania znieczulenia) - wskazane jest jednak wykonanie serii zabiegów ok 6-7 najlepiej codziennie - u części znacznej pacjentów z bdb efektem co jest czasochłonne i kosztowne (ale może mniej niż np operacja); podobny mechanizm jak Hydrodebrider - z tym że Hydrodebrider jest znacznie droższą metodą i wymaga znieczulenia ogólnego (ale wykonywany jest jednorazowo i mocniej wypłukuje) Proetz - nie wypłukuje tak silnie ale nie wymaga znieczulenia i powtórzony kilka razy daje moim zdaniem porównywalne efekty - dodatkowo do płynu płuczącego rutynowo dodaję antybiotyk i steryd - miejscowo oczywiście- długo mógłbym jeszcze pisać....np przed płukaniem dobrze jest podać krople obkurczające itd....

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie.
W przypadku obrzęku w jamach nosa, zalegającej gęstej wydzieliny - irygacja nie jest wskazana, możemy wówczas doprowadzić do nadkażenia przestrzeni ucha środkowego. Zbyt częsta irygacją (głównie roztwór hipertoniczny) może powodować podsychanie błony śluzowej jam nosa oraz uczucie pieczenia, sporadycznie krwawienia.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Ma sens usuwa patogeny a ujscia naturalne zatok sa zaqzwyczaj drożne . Jesli sa zwzone lub niedrozne z powodu zmian zapalnych to wówczas jesli nieskuteczne jest leczenie farmakologiczne to dopiero po nim wykonujemy CT i to oceniami czy trzeba operować - poszerzać ujscia czy tez nie .

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.