Czy pływanie w basenie byłoby dobrą formą rehabilitacji po złamaniu rzepki w kolanie(noga w gipsie b

3 odpowiedzi
Czy pływanie w basenie byłoby dobrą formą rehabilitacji po złamaniu rzepki w kolanie(noga w gipsie była 8 tygodni)?
Nie. Z punktu widzenia funkcjonowania bardziej przydatna jest terapia która odtwarza najbardziej potrzebne aktywności dnia codziennego ( zakładam,że nie jesteś zawodową /- wym pływaczką/pływakiem) takie jak chodzenie, wstawanie i siadanie, poruszanie po schodach. Innymi słowy w grę może wejść terapia funkcjonalna z nauką chodu z wykorzystaniem koncepcji neurorozwojowych (PNF ewent. NDT- Bobath).
Naukę chodu ( a właściwie najbardziej jego zaburzonej części) powinno odbywać się pod nadzorem przeszkolonego terapeuty, który z reguły zleca również zadania domowe do samodzielnej realizacji w domu.
Optymalnie jest jesli terapeuta jest biegły nie tylko w terapii funkcjonalnej ale potrafi w globalny sposób pracować manualnie z całym ciałem pacjenta: unieruchomienie kolana zaburza pracę czynnościową nie tylko tego stawu.
życzę powodzenia,
Daniel

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie.
Oczywiście że rehabilitacja w wodzie po unieruchomieniu jest bardzo dobra i fajną formą rehabilitacji tym bardziej jeżeli pacjent lubi wodę i pływanie. Niestety nie powinna być to jedyna forma rehabilitacji. Należy udać się do fizjoterapeuty który nakreśli także dodatkowe ćwiczenia do domu jak i do pracy w wodzie tak by było to najbardziej efektywne leczenie. Ponadto wykorzystując techniki terapii manualnej terapeuta poprawi ślizgi rzepki w stawie a także usunie wszelkiego rodzaju zrosty i sklejenia w obrębie całego stawu rzepkowo udowego oraz rozciągnie przykurcze więzadłowo-torebkowe oraz mięśniowe. Polecam wizytę u fizjoterapeuty który pokieruje odpowiednio procesem leczenia.
Pozdrawiam
Robert Hetman
Dzień Dobry. Sama forma ćwiczeń w wodzie może być dobra na początku jednak później przyda się duża liczba ćwiczeń stabilizacyjnych jak i gibkości. Techniki manualne mogą poprawić ślizg w stawie ale jak wiemy rzepka "pływa" w ścięgnie czworogłowego więc jak wydajne będziesz miał struktury mięśniowe tak wydajny będzie cały kompleks rzepkowo-udowy. Pamiętaj, żeby nie zwlekać z ćwiczeniami i cały czas starać się obciążać strukturę dzięki czemu będzie mobilizowana do swoje odbudowy. Cały proces jednak musi być pod kontrolą fizjoterapeuty gdyż podane przez mnie ogólniki nie muszą dotyczyć Twojej rzepki w 100%.
Pozdrawiam Paweł Sakowicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.