Czy po diagnozie celiakii, mogę normalnie spożywać owoce i warzywa? Nawet jeśli mam po nich wzdęcia?

4 odpowiedzi
Czy po diagnozie celiakii, mogę normalnie spożywać owoce i warzywa? Nawet jeśli mam po nich wzdęcia? Jak je obrabiać, aby były "lżejsze" dla układy pokarmowego?
W celiakii można stosować warzywa i owoce, dokładnie je myjąc, gdyż mogą być zanieczyszczone glutenem, leżąc na półkach sklepowych. Jeśli wzdęcia są duże, warto rozważyć, czy celiakii nie towarzyszy zespół SIBO, czyli przerost bakteryjny w jelicie cienkim, szczególnie, jeśli dolegliwości nasilają się po jabłkach, gruszkach, cebuli, kalafiorze, czy nasionach strączkowych, ale również po nabiale.

Dzień dobry, celiakia nie wyklucza spożycia warzyw i owoców o ile nie są przygotowane z dodatkami zawierającymi gluten. Proszę pamiętać, że tuż po zdiagnozowaniu celiakii potrzeba najczęściej diety leczniczej dostosowanej do możliwości trawiennych pacjenta. Sam proces niszczenia kosmków jelitowych odpowiada za szereg zmian, stan zapalny i pogorszenie funkcji enzymów trawiennych, co powoduje na dolegliwości dyspeptyczne. W razie wątpliwości z dostosowaniem diety chętnie pomogę. Zapraszam do kontaktu z poradnią Profidiet osobiście lub online. Marzena Grząbkowiak
Dzień dobry, wszystko zależy od stanu jelit. Warzywa i owoce nie są przeciwwskazane w celiakii. Można jednak zainteresować się dietą LOW FODMAP + odpowiednia obróbka termiczna. Pozdrawiam
Dzień dobry, celiakia to niemożność trawienia glutenu. Ten znajduje się głównie w zbożach (np. pszenicy) ale nie we wszystkich. Kukurydza i ryż nie ma glutenu. Proszę jednak pamiętać, że przy celiaki każda ilość, nawet śladowa jest zabroniona. Kupując produkty proszę zwracać uwagę na znaczek przekreślonego kłosa. Tylko one nie zawierają glutenu. Jeśli chodzi o owoce i warzywa przy celiaki można je jeść. Jeśli wzdęcia sa spowodowane tylko i wyłącznie jedzeniem owocow i warzyw proszę unikać warzyw kapustnych i strączkowych a z owoców wybierać jagodowe. Życzę wytrwałości.